Rusya’da sanayi üretimi yüzde 3,2 arttı

107

Rusya sanayi üretimi Ocak-Temmuz aralığında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 arttı. Haziran ayında yüzde 1,9 büyüyen sanayi üretimi, Temmuz ayında beklentilerinin üzerine çıkarak yüzde 3,4 artış gösterdi Interfax ekonomi uzmanları Temmuz’da yüzde 2,2 büyüme öngörüyordu.

Rusya Federal İstatistik Servisi’nin (Rosstat) verilerine göre maden sektöründe büyüme Temmuz ayında yüzde 3,8 olarak gerçekleşirken, imalat sanayinde artış yüzde 5,7 oldu. İmalat sanayinin ilk yedi aylık dönemdeki artışı ise yüzde 4,9 olarak gerçekleşti.

Rosstat verilerine göre Rusya sanayi üretimi Ocak ayında yüzde 3,8, Şubat’ta yüzde 6,5, Mart’ta yüzde 2, Nisan’da yüzde 1,3, Mayıs’ta yüzde 3,7 ve Haziran ayında da yüzde 1,9’u buldu.

Otomobil üretimi Temmuz’da yüzde 11,9 artış gösterirken, Haziran’da sektör yüzde 16,6 büyüme göstermişti.

Enerji sektöründe ise Temmuz ayında küçülme yaşandı. Doğalgaz üretimi yüzde 7,9, petrol üretimi yüzde 0,1 ve kömür üretimi de yüzde 0,1 azaldı.

Rusya sanayi üretimi 2011’de yüzde 4,7 artmıştı.

Interfax’a değerlendirmede bulunan ekonomi uzmanı Vladimir Salnikov, Temmuz ayında yaşanan iyileşmenin olumlu olduğunu, ancak sanayi üretiminin büyüme ve durgunluk arasında dalgalandığını söyledi. Uzmana göre Rusya sanayi sektörü 2012’de yüzde 3,1 büyüyecek.

Ekonomi uzmanı Vladimir Tihomirov’a göre Rusya sanayi sektörü yavaş büyüme trendinde olsa da dünya genelindeki gidişata göre çok kötü değil.