Fitch, Rusya’nın notunu BBB olarak korudu

5

Uluslar arası derecelendirme kuruluşu Fitch, Rusya’nın uzun vadeli yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunu BBB olarak teyit etti ve görünümleri durağan olarak korudu. Kısa vadeli yabancı  para cinsinden notunu ise F3 olarak yineledi.

Rusya’nın notunun belirlenmesinde güçlü bilançosu, açık kreditör pozisyonu, değişken petrol fiyatlarına karşı yapısal reformlardaki isteksizlik ve belirsiz ekonomik altyapı etkili oldu.

2011’de devlet borçlarının gayri safi milli hasılanın yüzde 11’i seviyesinde kalmasına dikkat çeken Fitch, “Hükümetin gayri safi milli hasılanın yüzde 7’sine denk gelen 112 milyar dolarlık fonları, petrol varil fiyatlarında muhtemel dalgalanmalara karşı finansal hareket imkanı sağlamaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Fitch’e göre 2011 sonunda gayri safi milli hasılanın yüzde 25’ine denk gelen 467 milyar dolarlık rezervler BBB ölçeğinin en iyi rakamları. Rusya rezervleri açısından dünyada üçüncü sırada bulunuyor.

2008-2009 dönemine göre Rusya ekonomisinin materyal açısından daha az imkana sahip olduğunu kaydeden Fitch, “Rusya 2012’de yüzde 3,8 ve 2013’de de yüzde 3,5 büyüyecek. Petrol varil fiyatlarında kısmi düşüşe rağmen nakit çıkışındaki azalma denge oluşturuyor. Bununla birlikte Rusya’yı Euro Bölgesi borç krizinden tamamen korunaklı olduğunu söylemek zor. Düşen petrol fiyatları yatırım ortamını da etkiliyor” değerlendirmesinde bulundu.