Gıda fiyatları Rusya’da Avrupa’dan dört kat daha hızlı arttı

116

Rusya’da gıda fiyatları Ocak-Temmuz arasında yüzde 5,9 oranında arttı. Federal İstatistik Servisi’nin verilerine göre aynı dönemde Avrupa Birliği ülkelerinde gıda fiyatlarında ortalama yüzde 1,6 artış gerçekleşti.

Sadece Temmuz ayında gıda fiyatları Rusya’da yüzde 1 oranında artarken, Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 0,6 geriledi. Polonya’da yüzde 2,1 oranında gıda fiyatlarında düşüş yaşanırken, Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 1,6, Yunanistan’da yüzde 1,1 ve İtalya’da yüzde 1,4 oranında geriledi.

Bir kısım Avrupa ülkelerinde ise gıda fiyatlarında artış görüldü. Yıl başından bu yana Portekiz’de yüzde 1,1 oranında artış yaşanırken, Macaristan’da yüzde 6, Slovakya’da yüzde 5,2 ve Estonya’da da yüzde 4,5 artış görüldü.

Rusya’da özellikle yaş sebze fiyatlarında yüzde 55’leri bulan bir artış olurken, AB ülkelerinde yüzde 1,7’de kaldı. Meyve fiyatlarında Rusya’da artış ise yüzde 9’ları buldu. AB ülkelerinde meyve fiyatlarında yüzde 6,1 artış görüldü.

Şeker, reçel, bal ve çikolata fiyatları Rusya’da yüzde 5,8 artarken, Avrupa ülkelerinde bu ürünlerde yüzde 2,1 yükseliş görüldü. Et ve et ürünlerinde Rusya’da fiyat artışı yüzde 4,2’yi bulurken, AB ülkelerinde yüzde 1,5 oranında kaldı.

Süt ve süt ürünleri ise en az fiyat artışı görülen gıda ürünleri oldu. Rusya’da bu kalemde artış yüzde 1,9’da kalırken, AB’de yüzde 0,5 artış yaşandı.