Rusya'da devlet memurları ortalama 2 bin dolar maaş alıyor

2266

Hükümet personeli olarak çalışanların maaşları ülkedeki ortalama maaşın 4 katı, artış hızı ise 2 katı oldu. Acil Durumlar Bakanlığı çalışanlarının maaşı ise 6 ayda 2,2 kat artış gösterdi.

Rusya Devlet İstatistik Kurumu (Rosstat), yılın ilk yarısında federal hükümet memurlarının maaşları ile ilgili bilgileri (primler dâhil) yayınladı. 57 bin 900 ruble (yaklaşık 3 bin 216 TL) olan ortalama maaşları, Moskova’daki 57 bin 400 rublelik (yaklaşık 3 bin 188 TL) ortalama maaşa denk geliyorsa da, genel olarak ülkedeki ortalama maaş olan 25 bin 600 rublenin (yaklaşık 1 488 TL) iki katından daha fazladır.

Kremlin yetkililerinin diğer devlet memurlarını geçebilmesi şansı doğdu. 2 Ağustos’ta Devlet Başkanı Vladimir Putin, idaresinde çalışanların maaşlarının askeri memurların maaşları ile eşit hale getirilmesi talimatı verdi. Hükümet dairesinde çalışan bir memur, yönetimdeki maaşların 2-3 kat artacağından emin olduğunu belirtti.

Hükümet ve Kremlin’den yetkililerin maaşları ile, tüm bakanlık ve departmanlar arasında ancak Rusya Savunma Tedarik Dairesi ve Acil Durumlar Bakanlığı yetkililerin maaşları denk geliyor. Rusya Savunma Tedarik Dairesi’nde maaşlar 101 bin 875 ruble (5 bin 560 TL) ve Acil Durumlar Bakanlığı’nda ise 97 bin 132 ruble’dir (5 bin 396 TL). Ayrıca bakanlık, yıllık 2,2 artışla yeni bir rekor maaş artışına imza attı. Acil Durumlar Bakanlığı sözcüsü ise yorum yapmaktan kaçındı.

Ancak, devlet memurlarının maaş artışları henüz kamu yönetimi kalitesine yansımadı. Rusya’daki kamu yönetimi kalite indeksi düşüyor. Yatırım ortamının iyileştirilmesinde devlet memurlarının çalışmalarının değerlendirilebileceği Doing Business sıralamasında ise Rusya 183 ülke arasından 120. sırada yer alıyor.