Rus oligark Deripaska, Karadağ'daki tesisini Tosyalı'ya satıyor

132

Rusya'nın en zengin, dünyanın ise 9'uncu zengini Rus işadamı Oleg Deripaska, Karadağ'da bulunan fabrikasını satmak için Tosyalı Holding ile masaya oturdu. Rus basınında çıkan bu haber, ay başında Marmaris'e demirlediği lüks yatı dikkatleri üzerine çeken Deripaska'nın, 'Türkiye'ye hem tatil hem de iş için mi geldi?' sorusunu da beraberinde getirdi.

ALMANYA'DAN DA TALİP VAR

Kommersant gazetesinin haberine göre, Rus milyarder Deripaska'nın sahip olduğu En+ Group, Karadağ'da bulunan Kombinat Aluminijuma Podgrica alüminyum tesisini satıyor. Kommersant'ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, En+ Group, bu satış için Türkiye'den Tosyalı Holding ve Almanya'dan HGL ile görüşüyor. En+ Group, bu satıştan elde edeceği gelir ile Sibirya ve Asya'ya odaklanacak.

PUTİN'E YAKINLIĞI İLE BİLİNİYOR

Putin'e yakınlığı ile bilinen Rus işadamı 47 yaşındaki Oleg Deripaska, 2001 yılında evlendiği eşi Polina Yumasheva Deripaska ve 10-11 yaşlarındaki iki çocuğu ile birlikte Marmaris'e gelmişti.

Deripaska'nın kendisine ait olan ve çelik zırhtan yapılan 75 metre uzunluğundaki içerisinde mini denizaltı, su sporları, sinema, yüzme havuzu bulunan 140 milyon dolar değerindeki 'Queen K' adlı yatına, üzerinde helikopter pisti, özel yüzme havuzu, tenis kortu olan 70 metre uzunluğunda ve KGB ve Rus kızıl ordusundan ayrılan ve kendisine koruyan 60 kişilik özel bir koruma ekibinin bulunduğu 'Sputnik' adlı yat eşliketmişti.

'CARİ AÇIĞA MERHEM OLACAĞIZ'

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Japon devi Toyo Kohan ile Osmaniye'de nitelikli çelik üreteceklerini açıklamıştı. Tosyalı söz konusu üretim ile ilgili şöyle konuşmuştu: " Türkiye'de üretilmeyen bir ürün olacak. Milyarlarca dolarlık ithalatın önüne de bir nebze geçmiş olacağız. Burada amacımız cari açığa 500 milyon dolarlık merhem olmak."