Gazprom’un 463 metrelik gökdelen inşaatı gelecek ay başlıyor

212

Rusya’nın dev enerji şirketi Gazprom’un Avrupa ve Asya’nın en büyük gökdeleni olacak 463 metre uzunluğundaki “Ohta İş Merkezi” kulesi inşaatı Ekim ayında başlayacak.

Cam kule şeklinde inşa edilecek gökdelen için St. Petersburg şehir yönetimi izin verirken, mimari dokuya zarar vereceği gerekçesi ile iptali yönündeki talepler kent mahkemesi tarafından reddedildi.

Ohta İş Merkezi proje başkanı Aleksandr Bobkov yaptığı açıklamada sürecin planlandığı şekilde ilerlediğini, Gazprom’un yeni binasının en yüksek gökdelen olacağını söyledi. Bobkov, “Ekim ayında kazma vuruyoruz. Yasal ya da teknik açıdan herhangi bir engel bulunmuyor” dedi.

334 bin metrekare kapalı alanı olacak kule, Gazprom’un petrol şirketi Gazprom Neft’in merkez üssü olacak. Merkezde Gazprom’a ait bir çok şirket de yer alacak.

Bobkov projenin toplam maliyeti ile ilgili tam rakam vermezken, inşaatın metrekaresinin 2500-3500 dolar arasında mal olacağını belirtti. Buna göre 1,9 milyar dolarlık rakamın altında olması beklenmiyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de destek verdiği projenin 2018’de tamamlanması öngörülüyor.

Smolni Katedral’in yakınında bulunan araziyi Gazprom daha önce satmayı planlamış, St. Petersburg Valisi Georgi Poltavçenko’nun inşaata izin verileceğini açıklamasının ardından satış programını iptal etti.

Gazprom’un kulesinin şehrin tarihi dokusunu bozacağı gerekçesi ile yapılan itirazları inceleyen St. Petersburg şehir yönetimi, “Ohta İş Merkezi’nin” inşasında herhangi bir engel görmediklerini açıklamıştı.

Rusya'da 2001 yılından itibaren yürürlükte olan kanununa göre, tarihi kentteki binaların 40 metreden daha yüksek olmaması gerekiyor. St Petersburg Eski Valisi Valentina Matviyenko, 2009 yılında Ohta Center'in bu yükseklik kısıtlamasına tabi tutulmaması kararı almıştı.

UNESCO ise Gazprom merkez binasının kurulması ile birlikte şehrin dünya tarihi ve kültürel mirasları listesindeki konumunun zarar görebileceği uyarısında bulundu.