Rusya ve Türkiye istedi, Opel Astra Sedan yeniden üretildi

1966

Opel Astra ailesi yenilenirken üretimden kaldırılması planlanırken Türkiye ve Rusya'nın talebiyle yeniden üretilen Astra Sedan bayilerdeki yerini aldı. Benzinli ve dizel olmak üzere 4 motor seçeneğine sahip yeni model, ekim ayına kadar, 1000 TL ön sipariş indirimi ve 41.750 TL'den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Avrupa'da sedan otomobillerin payı yüzde 20 seviyelerinde kalırken, ülkemiz ve Rusya gibi pazarlarda bu pay yüzde 60'ları zorluyor. Astra ailesi yenilenirken sedan versiyonu üretimden kaldırmayı planlayan Opel, Türkiye ve Rusya'dan gelen yüksek talep sonrasında bu kararından vazgeçti.

ASTRA AİLESİ OPEL'İN BÜYÜK KOZU

Astra ailesi, Opel ürün gamı içinde en yüksek payı alan model unvanını yıllardır koruyor. 2009'dan itibaren dünya pazarlarında 640 bin adetten fazla satılan Astra, ülkemiz pazarında da 20 bin adet gibi önemli bir satış başarısı yakaladı. Yeni sedan versiyonun da pazara sunulmasıyla birlikte Opel Türkiye, bu payı daha da yukarılara taşımayı planlıyor.

SEDAN ASTRA, KÜÇÜK INSIGNIA

Yeni Opel Astra Sedan, ilk bakışta Opel'in şık modeli Insignia'yı andıran hatlarıyla dikkatleri üzerine topluyor. Ön farlar, sis farları alt ve üst ızgarada yapılan değişiklikler sayesinde tasarım daha modern bir görünüme kavuşturulmuş. Bir sedan olarak tasarlanan araçta, C sütunu bagaj bölümüne kadar uzatılıp, zarif bir görünüm sağlanmış. Hatchbacke kıyasla 90 lt daha fazla bagaj sunan modelde arka koltuklar yatırıldığında hacim 1160 lt'ye yükseliyor.

1000 TL ÖN SİPARİŞ İNDİRİMİ

4.658 metreyle Astra Sedan sınıfındaki en uzun otomobil. Geniş aks aralığı sayesinde iç hacimde de iddialı olan otomobil, Opel bayilerdeki yerini aldı. Ön satışı başlayan araçta, siparişlerini ekim ayına kadar veren müşterilere 1000 TL, ön satış avantajı sunuluyor. Ekim ayından itibaren teslim edilmeye başlanacak Astra Sedan'da, 1.6 lt 115 HP, 1.4 lt 140 HP, 1.6 lt 180 HP benzinli, 1.3 lt 95 HP dizel olmak üzere 4 model seçeneği sunuluyor. Benzinli motorların kampanyalı satış fiyatları 41.750 TL'den başlarken, dizel motorli versiyon 51.750 TL'ye satılıyor. Tüm benzinli motorlarda otomatik şanzıman isteğe bağlı olarak alınabilirken, dizel motorda sadece manuel şanzıman sunuluyor. Astra Sedan ülkemiz pazarına Edition, Sport ve Cosmo olmak üzere üç farklı donanım seviyesiyle satın alınabilecek.

Filo payı artacak

Yeni Astra Sedan ile birlikte filo satışlarındaki paylarının daha da artacağını belirten Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik; 'Bu yılın sonuna kadar 4 bin adetten fazla Astra Sedan satmayı planlıyoruz. 2013 yılı içinse Sedan modelindeki satış hedefimiz yıllık 12 bin adet. Sedan ile birlikte filo pazarındaki ağırlığımızı daha da yükselteceğiz. Toplam satışlarımızda Astra ailesinin payının yüzde 60'lara ulaşmasını bekliyoruz' açıklamasını yaptı.

Sürüş izlenimi

Opel Astra Sedan, yenilenirken dış tasarım kadar iç mekanında da önemli değişikliklere gidilmiş. Yeni koltuk döşeme seçenekleri, ön konsola eklenen geniş bilgi ekranı ve kumanda panelleriyle araç daha pratik hale gelmiş. Şık tasarım görüş açılarını biraz engellese de, Astra Sedan, ağabeyi İnsignia'yı andıran hatlarıyla sınıfının en gösterişli modellerinden biri haline gelmiş. Sürüş dinamikleri başarılı olan otomobilde, Türkiye pazarında en çok tercih edilmesi beklenen 1.3 lt dizel motor seçeneğinde otomatik şanzımanın olmaması bir eksiklik. Geniş bagaj hacmiyse, uzun yolculuklara çıkacak en geniş aileleri bile memnun edecek kadar kullanışlı.