Rusya ikinci bir ekonomik kriz dalgası beklemiyor

15

Rusya’nın ikinci büyük bankası VTB CEO’su Andrey Kostin, 2007-2008 sürecinde olduğu gibi ikinci büyük bir ekonomik kriz dalgası beklemediklerini, Rusya’nın 2012’de yüzde 3,5, dünya gayri safi milli hasılasının da yüzde 2,5 büyüyeceğini söyledi.

APEC zirvesi çerçevesinde RT’ye özel açıklamada bulunan Kostin, “Ekonomik büyüme yavaşlıyor. Ancak kriz beklemiyoruz… 2012’de Rusya borç krizi ile uğraşan Avrupa’dan Asya’ya yönelebilirse bundan kaçınabiliriz…” dedi.

Yaşanan durgunluğun ikinci bir dalga olmadığını, 2008 krizinin toparlanmasının parçası olduğuna değinen Kostin, “Avrupa borç krizinin nasıl çözüleceğini bilmiyorum, ama bir şekilde sonuçlanacak… Bildiğim ekonomilerde sert bir düşüş yaşanmayacağı. Bizim açımızdan Çin, Singapur, Endonezya ve diğer Uzak Doğu ülkeleri önemli pazar. Enerji ve diğer alanlarda işbirliği imkanlarının değerlendirilmesi gerekiyor.” tespitinde bulundu.

Dünya ekonomisinde dalgalanma süreçleri olduğunu, önümüzdeki 2-3 yıllık dönemin zor olabileceğine değinen VTB CEO’su, “Avrupa’da yaşanan resesyon süreci Rusya’nın ihracatını etkiliyor. Bu da petrol varil fiyatlarının düşmesine neden oluyor. Dolaylı olarak tüketici ve bankacılık sektörü de bundan etkileniyor” şeklinde konuştu.

Dünya genelinde yatırımcının çok fazla istekli olmadığını ve nakit olarak parayı tutmak istediklerini de ifade eden Kostin, “Onlar beklemede. Önlerini görmek istiyor. Son dönemdeki küresel ekonomide anahtar kelime dalgalanma. Diğer taraftan Rusya’dan nakit çıkışında ülkeye özel yatırım problemleri de etkili oluyor.” dedi.

Ural çıkışlı petrol varil fiyatlarının 95 doların altına inmesi durumunda Rusya ekonomisi açısından zor dönemin başlayabileceğine değinen VTB CEO’su Kostin, petrol varil fiyatlarının hala Rusya ekonomisi için istikrarsızlık kaynağı olduğunu söyledi.