Avrupa Komisyonu, Gazprom hakkında soruşturma başlattı

5

Avrupa Komisyonu Rus doğalgaz devi Gazprom hakkında Orta ve Doğu Avrupa pazarında rekabeti önleyici çalışmalarda bulunduğu gerekçesi ile soruşturma başlattı. Rus enerji şirketi suçlu bulunması durumunda önemli miktarda para cezasına çarptırılabilecek.

Brüksel merkezli anti-tekel gözlemcileri, Gazprom’u doğalgaz ihraç yollarının çeşitlenmesini engelleyici yöntemler izlemek, doğalgaz fiyatlarını da petrol fiyatlarına endeksleyerek adil olmayan bir fiyatlandırma uygulamakla suçluyor. Çalışmaların kamuoyu ile paylaşılmadan iki yıldan bu yana sürdüğü belirtiliyor.

Komisyona göre, rekabetin engellenmesi ve yüksek fiyatlar enerji arzının güvenliğini olumsuz etkiliyor ve Avrupa Birliği müşterilerine önemli ölçüde zarar veriyor.

Gazprom’un tekelci uygulamalarından Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Polonya, Litvanya, Letonya ve Slovakya etkilendi. Araştırma sonucunda daha başka ülkelerin de bu listeye eklenmesi mümkün.

Litvanya ilk olarak 2011’in Ocak ayında Gazprom’un pozisyonunu kötüye kullandığı gerekçesi ile Brüksel’e bir şikayet dilekçesi vermişti.

Gazprom’un ülkeden ülkeye farklı fiyatlar uygulayarak Avrupa pazarını böldüğü, neredeyse hiç rekabet oluşturmadan çok yüksek miktarlarda kar elde ettiği iddia ediliyor.

Toplam doğalgaz tüketiminin yüzde 60’ını ithal eden Avrupa Birliği ülkeleri, bunun yüzde 25’ini Gazprom’dan alıyor.

Geçen yıl Avrupa Komisyonu Gazprom’un Almanya ve Çek Cumhuriyeti’nde  bulunan ofislerinde eş zamanlı incelemelerde bulunmuştu.

Komisyonun soruşturması ile ilgili detayların ellerine ulaşmadığını aktaran Gazprom sözcüsü Sergey Kupriyanov, “Bırakalım, incelesinler…” yorumunda bulundu.

Avrupa ile Moskova enerji ilişkileri son yıllarda doğalgaz üreticisi şirketle, sevkiyat yapan şirketlerin ayrılması yönündeki çalışmalar nedeni ile tansiyon yükselmişti.

Itar-Tass’a açıklamada bulunan Avrupa Komisyonu yetkilileri, başlatılan sürecin Avrupa piyasasında faaliyette bulunan şirketlere yönelik olağan bir denetleme işlemi olduğunu, bunun Komisyonun Gazprom’u doğrudan suçlu olarak gördüğü anlamına gelmediğini söyledi.