Rus Belediye Başkanından, Türk Ruscam fabrikasına ziyaret

192

Rusya’ya bağlı Başkortoston Cumhuriyeti’nin başkenti Ufa Belediye Başkanı İrek Yalalov, Anadolu Cam’a ait Ruscam-Ufa fabrikasını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Ziyaret sırasında Belediye Başkanı’na, Yardımcısı Albina Yusupova ve Belediye Sanayi Masası Başkanı Aleksandr Zarubin de eşlik etti. Gezide Ruscam-Ufa holdingi Genel Müdürü Semih Büyükkapu, Rus belediye yetkililerini fabrikayı gezdirdi. Belediye Başkanı Yalalov işçilerle sohbet etti ve çalışma ortamları ile ilgili bilgi aldı.

Belediye Başkanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, “Başkan Yalalov, fabrikada çalışan genç uzmanlarla sohbet ederek sadece teknoloji çalışmaları değil, aynı zamanda işçilerin eğitim, yaş ve sosyal destek konuları ile ilgili değerlendirmede bulundu” bilgisi aktarıldı.

Ruscam-Ufa’ın Teknik Kontrol laboratuvarında şişelerin geometrik göstergeleri ölçen cihazın çalışmaları tanıtılırken, yetkili uzmanlar, “Bu cihazın Rusya’da benzeri yok. Cihaz hazırlanan şişelerin geometrik göstergelerini otomatik ortamda ölçüyor, dolayısıyla süreci hızlandırıyor ve ürünün gerekli kalitesini sağlıyor” dedi. Örnek olarak uzmanlar Belediye Başkanı Yalalov’un gözleri önünde yeni hazırlanan şişeyi hafif çekiçle vurdu. Şişe kırılmayınca, Ruscam-Ufa uzmanları, “Bu yüksek kalitenin göstergesidir” tespitinde bulundu.

Belediye Başkan Yardımcısı Yusupova, ziyaretin güzel izlenim bıraktığını ifade ederek, “Bu bizim kentin en büyük işletmelerinden biri. Ural ve Sibirya’nın şişe ihtiyacını bu fabrika sağlıyor. Kurum işçileri için güzel koşullar oluşturmakta. İşletmenin istikrarlı faaliyet göstermesi bizim için önem arzediyor. Çünkü bize ve belediye bütçesine vergi, gelir sağlıyor. İşletmenin verimli çalışması, bizim sosyal projelerimizin gerçekleştirmemize bir o kadar katkı sağlıyor” şeklinde konuştu.