Avrupa'dan Rusya'ya DTÖ baskısı

17

Avrupa Komisyonu, Rusya'ya bazı kısıtlayıcı uygulamaları kaldırması çağrısında bulundu ve aksi takdirde Dünya Ticaret Örgütü nezdinde girişimde bulunacağını açıkladı. Rusya, 18 yıl süren bir maceranın ardından geçtiğimiz ay örgüte üye olmuştu. Komisyon aynı zamanda hafta içinde Gazprom hakkında soruşturma başlatmıştı.

Avrupa Komisyonu'nun ticaretten sorumlu üyesi Karel De Gucht, Rusya'nın Avrupa'dan canlı hayvan ithalatını yasaklamasını, ithal araçlara ek vergi getirmesini, iki anti-damping uygulamasını ve geçtiğimiz aylarda Avrupa'ya açılan bir diğer ticari koruma davasını gündeme getirdi.

De Gucht, Rus Gazprom şirketine ve Çin'in güneş paneli ihracatına açılan Komisyon soruşturmalarının 'yanlış bir mesaj' olduğunu öne sürdü.

Reuters'ın aktardığına göre Helsinki'de gerçekleştirilen bir AB-Rusya seminerinde konuşan De Gucht, 'DTÖ'ye üyelik, ülkenin bu örgütün anlaşmazlık çözüm mekanizmalarına tabi olduğu anlamına gelir. Rusya, Avrupa'nın bu mekanizmayı çok ciddiye aldığını ve haklarımızı, ihlal halinde kullanmaktan çekinmeyeceğimizi bilmelidir' dedi.

Rusya, 18 yıllık bekleme süresinin ardından geçtiğimiz ay DTÖ'ye üye olmuştu. Devlet Başkanı Putin, Çarşamba günü yaptığı açıklamada örgüte üyeliklerini dünya çapında özgür ticareti geliştirmek için kullanacaklarını, ancak enerji sektörüne dayalı 1.9 trilyonluk dolarlık ekonomilerini de daha çok geliştirmek istediklerini söylemişti.

De Gucht,  Rusya'nın pazarlarını rakiplere kapalı tutarak DTÖ kurallarını ihlal ettiğini söyledi.

Avrupa büyük ölçüde Rusya'nın enerji kaynaklarına ihtiyaç duyuyor ve Rusya'nın da AB malları ve 500 milyon nüfuslu pazarına ihtiyacı var. Ancak iki taraf arasında enerji kaynakları, ticaret, pazara erişim ve insan hakları gibi konularda anlaşmazlıklar bulunuyor. İki taraf arasında yer yer soğuk rüzgarlar esse de AB ve Rusya, yılda iki defa toplanan zirvelerinde birbirlerinden 'stratejik ortak' olarak bahsediyor.

Rusya ve AB arasında daha fazla ekonomik ve siyasi bağ oluşturmaya yönelik görüşmeler çıkmaza girmiş durumda. Öte yandan Brüksel, Putin'in, aralarında Kazakistan ve Belarus'un da bulunduğu eski Sovyet ülkeleriyle birlikte bir 'Avrasya Birliği' kurma çabalarından kaygı duyuyor.