Rusya, Bulgaristan’dan 1 milyar Euro "nükleer tazminat" istiyor

105

Rusya’nın nükleer santral inşaat şirketi Atomstroyexport, Bulgaristan’ın iptal ettiği Belene nükleer santral inşaatı anlaşmasını uluslar arası mahkemeye taşıdı. Rus şirket, Paris Tahkim Mahkemesi’ndeki tazminat talebini 58 milyon Euro’dan 1 milyar Euro’ya yükseltti. Belene nükleer santralin sahibi olması öngörülen Bulgaristan Ulusal Enerji Elektrik Şirketi de Atomstroyexport aleyhine 61 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

Rusya ve Bulgaristan 2008’de Belen nükleer santrali ile ilgili genel anlaşma imzalamış, ancak inşaat sürecine geçilememişti. Rus basınına konu ile ilgili açıklamada bulunan Bulgaristan Moskova Büyükelçisi Boyko Kostev, anlaşmanın iptalini kaynak yetersizliği olarak açıkladı.

Rus şirket tazminat taleplerini Fukuşima felaketi sonrası AB’nin belirlediği standartlar çerçevesinde yaptığını, Bulgaristan’ın ödemeleri kesmesine rağmen verilen hizmetlerin iadesini kapsadığını belirtiyor.

Petrolde Rusya’ya yüzde 89 bağımlı olan Bulgaristan, mevcut iki nükleer reaktörün yakıtını da Rusya’dan alıyor. Bulgaristan ucuz doğalgaz için Güney Akım doğalgaz boru hattı projesinde de yer alıyor.

Belene nükleer santrali ile ilgili ilk çalışma 1984’te başlatılmış, 1991’de kredi sorunları ve çevreci protestolar nedeni ile askıya alınmıştı. 2004’de Bulgaristan hükümeti santral çalışmalarını yeniden ele almış ve Rusya ile görüşmelere başlamıştı. 1000 MW gücünde iki reaktör inşası ile ilgili bedelinin 6 milyar Euro civarında olması bekleniyordu.

Bulgaristan, Samsun-Ceyhan petrol boru hattına alternatif olarak geliştirilen Burgas-Dedeağaç petrol boru hattı projesini de daha önce askıya almıştı.