Tataristan yatırım açısından Rusya’nın en cazip bölgesi, işte sıralama

1298

Alman şirketlerinin yaptığı bir ankete göre, Tataristan Cumhuriyeti yatırım açısından Rusya Federasynu’nun en cazip bölgesi. Başkent Moskova ise listenin sekizinci sırasında yer alabildi.

Rus-Alman Dış Ticaret Odası Başkanı Mihael Harms, Moskova’da yaptığı toplantıda Rusya’da faaliyet gösteren Alman şirketlerinin araştırmalarını sundu. Araştırma bağlamında yatırım açısından Rusya’nın en cazip bölge listesi de yayınladı. Listenin lideri Tataristan Cumhuriyeti olurken, ikinci sırada Sverdlovsk ve üçüncü sırada ise Ulyanovsk bölgesi yer aldı.

Liste sıralamasında diğer bölgelerin ismi ise şöyle: Novosibirsk bölgesi, St.Petersburg kenti, Nijni Novgorod bölgesi, Kaliningrad bölgesi, Moskova kenti, Krasnodar ve Leningradski bölgeleri.

Liste araştırması, bölgelerin ekonomik potansiyeli, ulaşım rahatlığı, enerji ve ham madde kaynaklarına ulaşım, IT altyapımı, toprak arazi fiyatları, vergi indirimleri ve başka kategorilere göre yapıldı. Alman şirketleri, araştırmada bürokratik engellerin düzeyi, siyasi istikrar, idari yönetimin profesyonelliği, personelin kalifiyesinin düzeyi, yasaya uyma, asayiş ve başka kategorileri de değerlendirdi.

Alman yetkili Harms, “2010 yılında da yaptığımız benzer araştırmada ise Kaluga, Tver ve Moskova çevre bölgeleri liderlik koltuğunda idi. Şimdi ankete göre, merkez bölgeleri yerini başka bölgelere kaptırdı. Sıralamada en iyi yerler Privolje (Volga nehri kıyı bölgeleri) bölgeleri. Privolje’nin 3 bölgesi ilk altıya girdi” dedi.

Alman şirketlerinin söz konusu anket çalışmasını her yıl yaptığına işaret eden Harms, “Malaasef son yıllarda sorunlarda fazla değişiklik olmadı. Sorunların başında, Rusya’nın tüm süreçlerinde aşırı derecede bürokratikleşme, ikinci sırada kalifiye elemanların eksikliği ve üçüncü sırada ise yolsuzluk geliyor. Gümrük işlemleri, teknik normlar, göçmen ve vize politikalarından kaynaklanan sorunları da buna dahil edebiliriz.” şeklinde konuştu.