Dağıstan lideri Atlasjet'i kabul etti, Türk iş adamlarına yatırım çağrısı

515

Rusya’nın Kuzey Kafkasya Cumhuriyetlerinden Dağıstan Cumhurbaşkanı Magomedsalam Magomedov Türk işadamlarını bölgeye yatırım yapmaya davet etti. Başkent Mahaçkale’de Türk işadamlarını kendi makamında ağırlayan Magomedov, Rus-Türk ilişkileri bağlamında Dağıstan-Türkiye ilişkilerinin arttığını söyledi.

Görüşmede Atlasjet Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı ve diğer Türk işadamları katıldı. Dağıstan Başbakan Yardımcısı Rizvan Gazimagomedov, Ekonomi Bakanı Marat İlyasov, Dağıstan Cumhurbaşkanlığı Bölge Kalkınma Dairesi Başkanı Artur İsrapilov ve Dış Ekonomik İlişkiler Masası Başkanı Ali Nurmagomedov’un da hazır bulunduğu görüşmeler samimi ortamda gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Magomedov, “Türk işadamları dahil yabancı işadamlarıyla görüşmeler yaptık. Dağıstan’ın Türk iş dünyasıyla ilişkileri eski. İkili tarihi ilişkilerimiz de ekonomik ilişkilerimizi olumlu etkiliyor. Türkiye ve Türk yatırımcılar son yıllarda güzel adımlar çizdi ve kalkınma açısından büyük tecrübesi var. Bu tecrübe bizim için çok faydalı ve bunu kendi projelerimizde uygulayacağız. Sizler dahil yabancı işadamlarının Dağıstan’da rahat ve huzur şekilde faalyet göstermesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Verimli yatırım atmosferini oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun için yatırım ve yatırım garantisi yasaları çıkardık. Dağıstan’da iş yapmak için çok sayıda verimli indirim kolaylıkları var. Yatırım sahasında gerekli tüm altyapı inşaatı bize ait, işadamlarına ise kendi projelerini gerçekleştirmek kalıyor” Türk işadamlarını yatırıma davet etti.

Magomedov, yatırım yapılması açısından Dağıstan’ın tarım ve inşaat sanayisi, enerji, Hazar Denizi kıtasında araştırmalar ve başka alanları işaret ederek, “Bu alanlarda işbirliği yapabiliriz” dedi.

Atlasjet Başkanı Ersoy da, sıcak ilgiden dolayı Dağıstan Cumhurbaşkanı’na şükranlarını ileterek, “Şu anda Türkiye, Rusya vatandaşları için tatil evi oldu. Fiiliyatta her Rusya vatandaşı Türkiye’yi ziyaret etti. İki toplum ve medeniyet arasındaki iletişimin en önemli koşulu bir birini ziyaret etmektir. Biz havayolu alanında Dağıstan’la Türkiye’yi bağlayan bazı projeler sunmaya hazırız. İkili ilişkilerin artırılması için öncelikle İstanbul-Mahaçkale sefer sayılarını artırmak lazım” önerisinde bulundu.

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Aycı da, Rus-Türk ekonomik ilişkilerinin hızla arttığına işaret ederek Türk firmalarının Rusya’da önemli projelere imza attığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Magomedov, Türk işadamlarının önerilerine çok sıcak baktıklarını ifade ederek, sunulan projelere destek vereceklerini belirtti.