Sberbank'a satılan DenizBank Moscow Türk girişimcilere hizmet vermeye devam edecek

393

Rusya'nın en büyük devlet bankası Sberbank'ın 3,5 milyar dolara Denizbank'ı alımı ile ilgili işlemler sona ermek üzere. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 15 Ekim'de Türkiye'ye yapacağı ziyarette son anlaşmanın imzalanması planlanıyor.

Denizbank'ın satışı ve Rusya'daki faaliyetleri ile ilgili Cihan Haber Ajansı'na açıklamada bulunan DenizBank Moscow Genel Müdürü Hayri Cansever, Rusya'nın her köşesinde faaliyette bulunan Türk girişimcilere destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Sberbank'ın Denizbank A.Ş'nin dışında tüm Denizbank'ın iştirakleri, DenizBank Moscow, Denizbank AG, Euro Deniz ve Bahreyn şubesini de satın aldığını kaydeden Cansever, "DenizBank Moscow'un çalışmalarında ve markasında herhangi bir değişiklik öngörülmüyor. Türk şirketlerine hizmet vermeye devam edeceğiz. Sberbank gibi Rusya'nın en büyük bankasının arkamızda olması bizi daha güçlü kılıyor." şeklinde konuştu.

Rusya küresel ekonomi ile entegre hale geliyor

Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü'ne üye olması ve küresel ekonomi ile daha entegre hale gelmesinin yabancı yatırımcılar açısından dikkate alınacağına değinen Cansever, "Türk girişimciler için de artık Rusya pazarına giriş daha da berraklaşıyor. Gümrük vergileri ve diğer uygulamalar standart hale geliyor. Artık yatırımcılarımız önünü görebilecek yatırım programları yapabilir..." dedi.

Euro Bölgesi'nde daha şiddetli bir durgunluk ve ülke iflasları yaşanmadığı sürece Rusya'da herhangi bir kriz beklemediklerini, ancak büyüme hızlarında geriye gelinebileceğini belirten DenizBank Moscow Genel Müdürü Cansever, "Sberbank'ın yüzde 7,6'lık hissesinin daha özelleştirilmesi daha önceki özelleştirme programlarında yer alıyordu. Artık Rus bankacılık sektörü uluslararası alanda daha aktif olmak istiyor." değerlendirmesinde bulundu.