Rusya 2013 için 1,7 milyon yabancı işçi kotası belirledi

117

Rusya İş ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2013 için 1 milyon 745 bin 584 yabancı işçi kotası belirledi. Bakanlar Kurulu'nun onayının ardından öneri yasallaşacak. Yeni kota rakamlarının 2011 ve 2012 yıllarına yakın olarak tespit edildiği ifade edildi.

Maden, inşaat ve onarımda 580 bin; köy, tarım, orman, avcılık, balıkçılık sektöründe 106 bin; ulaştırma, şoför ve makinist gibi alanlarda 123 bin ve kalifiye olmayan 366 bin işçi kotası belirlendi.

Bakanlık açıklamasında rakamla ilgili ihtiyacın bölgesel yönetim kurumlarından gelen teklifler bağlamında belirlendiği ifade edildi. Açıklamada, “Bu önerilerde iş piyasası, demografik durum, ulusal iş kaynaklarında yararlanılan önceliklerin ilkeleri, yabancı işçilerin istihdam edilmesi ve 2011 yılında yabancı iş gücünün verimli şekilde kullanılmasına ilişkin değerlendirmeler göz önünde bulunduruldu” bilgisi yer aldı.

Bakanlık uzmanları, işverenlerin en fazla kalifiyeli işçilerin gelmesinden yana olduğunu da belirtiyor. Bakanlık rakamlarına göre, 2013 yılı için kalifiye yabancı işçi sayısı, toplam rakamın yüzde 79’unu oluşturacak. Uzmanlar, bu rakamın 2012 yılında yüzde 76 olduğuna işaret ediyor.

Bakanlık, yabancıların bu sayıyla işe alınmasının yerel Rusya vatandaşlarına sıkıntı oluşturmayacağına da dikkat çekiyor. 2013 yılında öngörülen yabancı işçi ihtiyacı, Rusya Federasyonu’nda ekonomik faal nüfusun yüzde 2,3’ünü oluşturuyor.

Rus basınına göre, anket araştırmalarına katılan Rusya vatandaşların yüzde 64’ü yabancı işçi sayısının azaltılmasından yana. Federal Göçmen Servisi FMS’ye göre, Rusya’da kaçak işçi sayısı 3-5 milyon arası.