Rusya, Akkuyu nükleer santral lisansını 2014 sonunda alıyor

202

Türkiye’nin yarım yüzyıllık hayali nükleer santralle ilgili inşaat aşamasına gelindi. Mersin Akkuyu ’da inşa edilecek ilk nükleer santralle ilgili lisans Rus enerji şirketi Akkuyu NPP Elektrik Üretim firmasına 2014 sonunda verilecek. Şirket Başkanı Aleksandr Superfin yaptığı açıklamada, “Lisansı aldıktan sonra, reel inşaat sürecine geçiyoruz. Temel atılacak ve diğer beton çalışmalarına başlıyoruz.” dedi.

Türkiye’de inşa edilecek nükleer santralle ilgili planlanan takvimin düzenli bir şekilde işlediğini ifade eden Superfin, “İnşaat yapılacak alanla ilgili mühendislik çalışmaları altı hafta içinde tamamlanıyor. Sonrasında analiz süreci başlayacak. Gelecek yılın ortasında Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporuna da almış oluruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Maliyet 18,7 milyar dolara inebilir

Projede önemli konulardan birinin maliyetlerin optimize edilmesi olduğuna değinen Rus yetkili, “Dört ünite nükleer santralle ilgili nominal maliyeti biz 20 milyar dolar olarak açıklamıştık, revize maliyeti de 18,7 milyar dolara kadar çekilebilir." bilgisini verdi. Plan çerçevesinde daha fazla maliyetlerin düşmesinin de muhtemel olduğuna değinen Superfin’e göre, gelecek yılın ortasında rakamlar daha netleşecek.

Dünyada ilk kez gerçekleşen yatırımla Rus nükleer enerji şirketi Rosatom santralin yüzde 93’üne sahip olacak. Atomstroyexport ve Rus enerji şirketi Inter RAO UES ise kalan yüzde 7’lik hisseyi paylaşıyor. Türkiye’den özel şirketlerin de projeye ortak olabilmeleri yönünde çalışmalar var.

2020-2023 yıllarında tamamlanması planlanan Akkuyu nükleer santrali her biri 1200 megawatt olmak üzere 4 ayrı üniteden oluşacak. Türkiye projenin tamamlanmasının ardından 15 yıl boyunca elektrik alımını taahhüt ediyor.

Anlaşmaya göre, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi (TETAŞ) proje şirketinden santralde üretilmesi planlanan elektriğin ünite 1, ünite 2 için yüzde 70'ine ve ünite 3, ünite 4 için yüzde 30'una karşılık gelen sabit miktarlarını, her bir güç ünitesinin ticari işletmeye alınma tarihinden itibaren 15 yıl boyunca KDV hariç 12,35 ABD senti/kWh fiyattan satın almayı garanti edecek.