Rus bakandan Putin'e uyarı: Yüzde 4-5 büyümezsek bütçe açık verir

153

Rusya Ekonomi Bakanı Andrey Belousov bütçenin dengelenmesi için ülke ekonomisinin ortalama yüzde 4-5 büyümesi gerektiğini söyledi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşmesinde değerlendirmede bulunan Belousov petrol üretim ve ihracatında muhtemel düşüşe dikkat çekti.

2013-2015 dönemi ile ilgili öngörüleri Rusya lideri ile paylaşan Belousov, “Durum kısmen zor. Bizim yüzde 4-5 büyüme oranını devam ettirmemiz gerekiyor. Aksi durumda, bütçe açığını dengelememiz mümkün olmaz. Diğer taraftan savunma ve sosyal alanlarda bir kısım uzun vadeli programları gerçekleştirmemiz gerekiyor…” dedi.

Bir kısım yeni faktörlerin sürece müdahil olduğunu hatırlatan bakan, “En zor konulardan birisi bu dönemde ilk kez petrol üretim ve ihracatımız artmıyor. 2000-2007 döneminde ülke ekonomimizin yarı büyümesi enerji ve diğer kaynaklardan sağlandı. Şu bu faktörün katkısı durma noktasında.” değerlendirmesinde bulundu.

Belousov’a göre ülke ekonomisi için diğer bir sorun taleplerin azalması.

Rusya’dan nakit çıkışta yaşanan soruna da değinen Belousov kazancın yatırıma dönüşmemesini de eleştirdi. Bakan, “Dünyada en yüksek tasarruf eden ülkeyiz. Yüzde 30’lar seviyesinde. Biz gerçekten çok fazla tasarruf ediyoruz.” eleştirisi getirdi.

Putin de görüşmede Enerji Bakanlığı ile birlikte yeni petrol alanlarının keşfi ve mevcut işletmelerin verimli hale getirilmesi için Belousov’a talimat verdi.