Anadolu döner-köfte Moskova’da

6863

Rusya ile vizelerin kalkmasının ardından artan Türk nüfusuna paralel Türk restoranlar da başkent Moskova’da boy göstermeye başladı. Moskova’nın gökdelen bölgesi Moscow City’nin hemen yanı başında kurulan alış veriş merkezi Afimall City’de açılan Anadolu döner ve köfte, Türk mutfağının lezzetlerini sunuyor.

Türk nüfusun yoğunlukta yaşadığı güney bölgesine yakın alanda açılan Türk yaprak dönercisi diasporanın yeni uğrak mekanı olacak. Türk baklavası, çorba ve içecekle birlikte paket menünün fiyatı ise yaklaşık 280 ruble (9 dolar).

Afimall City’de ikinci şubelerini açtıklarını, ilkini Domodedovskaya Metro istasyonun yanında Oblaka Alışveriş Merkezi’nde ilkini açtıklarını ifade eden Gaziantepli Ömer Şahin, “Biz Antepliler hepimiz doğuştan aşçıyız. Et terbiyesini babamızın yanında pikniklerde öğreniriz. Evlenince hanıma mutfakta yardımcı oluruz. Burada esasen halı işi yapıyoruz. Leziz Türk yemeklerinin olduğu restoranlara olan talep bizi ek iş olarak buna yöneltti. İlk şubemiz çok büyük talep görünce ikincisini açtık.” dedi.

Antep mutfağının lezzetini bulmak mümkün

Antep mutfağının lezzetini sunduklarını ve tüm ürünlerinin helal olduğuna değinen Şahin, “Hemen yanı başımızda fuar merkezi var. Türkiye’den gelen insanlar da nerede yemek yiyeceklerini merak ediyor. Önemli bir açığı kapatmaya çalışıyoruz. Et kalitemiz çok yüksek. Yaprak dönerin yanı sıra, Tekirdağ köfte, Antep lahmacun, içli köfte, çiğköfte, peynirli börekler de var. Türk lokumu ve baklavası da bulunuyor. Bir de haftanın her günü özel bir yemek hazırlıyoruz. Alinazik, kuzu incik, güveç gibi özel menülerimiz de her gün dönüşümlü olarak müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz.” bilgisini aktardı.

Türk simidi üretecek

2004’de ilk kez Rusya’ya geldiğine değinen Türk girişimci, Rusya’ya Türkiye’den halı ihraç ettiklerini ve pazardan da hayli memnun olduklarını söyledi. 1986’dan bu yana Roza Halı olarak Türkiye’de üretim yaptıklarını kaydeden Şahin, ortakları ile birlikte 2011’de Rusya’ya 10 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Rusya’da 45 metrekarelik bir iş yeri açmanın Türkiye’de fabrika kurmaktan daha zor olduğuna değinen Şahin, “Yol ve yöntemleri takip edince sonuç alıyorsun. Biz burada önümüzdeki haftadan itibaren Türk simidi ve katmerini de yapacağız. Tüm vatandaşlarımızı leziz yemeklerimizi tatmaya bekleriz” davetinde bulundu.