Rusya'dan alınmadık gaz, fazladan ödenmiş para kalmayacak

17

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya'da "al ya da öde' anlaşmasının bu yılın sonunda sıfırlanmış olacağını, diğer taraftan 4 milyar metreküp gazın daha özel sektör tarafından getirilmesi için Rusya Federasyonu ile müzakere yapacaklarını açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya Federasyonu ile "al ya da öde'nin bu yılın sonunda sıfırlanmış olacağını açıklayarak, "Almadığımız 1 metreküp gaz, 1 dolar da herhangi bir tedarikçide paramız kalmayacak" açıklamasında bulundu. Bakan Yıldız, diğer taraftan 4 milyar metreküp gazın daha özel sektör tarafından getirilmesi için Rusya ile müzakere yapacaklarını açıkladı.

Bakan Yıldız, Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi'nin (STEAM) düzenlediği, "14.Enerji Arenası"nın açılışında yaptığı konuşmada doğalgaz konusuna değindi. İki yıl önce doğalgaz denildiğinde en önemli başlıklardan birinin "al ya da öde' ile ilgili yükümlülükler olduğunu söyleyen Bakan Yıldız, "Rusya Federasyonu ile alakalı "al ya da öde' bu yılın sonunda sıfırlanmış olacak. Yani kamuoyunda yanlış algılanan bir konu var. Malumlarınız biz gazı alıyoruz, parasını ödüyoruz hatta almadığımız gazın da parasını ödüyoruz. Bu bir avans niteliğindedir arkadaşlar. Almadığımız 1 metreküp gaz kalmayacak. Ve 1 dolarda herhangi bir tedarikçide paramız kalmayacak" açıklamasında bulundu

-"RUSYA'DAN ÖZEL SEKTÖR 4 MİLYAR METREKÜP DAHA GAZ GETİRECEK"-

Bakan Yıldız, diğer taraftan Rusya'dan özel sektörün gaz getirmeye devam edeceğini açıklayarak, şunları söyledi:

"10 milyar metreküp özel sektör tarafından getirildikten sonra, Rusya federasyonu ile yapacağımız yeni bir müzakere başlangıcıyla beraber 4 milyar metreküpü de biz özel sektörün kullanımına açmak istiyoruz. Bu yılbaşından sonra gündeme getireceğimiz bir konudur."