Moskova Bölgesi'nde arsa fiyatları yüzde 30 zamlandı

25

Knight Frank danışmanlık şirketinin raporuna göre yılın başından bu yana Moskova Bölgesi’nde arsaların ortalama fiyatı, bazı istikametlerde %30 arttı.

Rapora göre fiyat artışının başlıca nedeni karayolu taşımacılığı, ticari operatörler ve yatırımcılar tarafından artan taleplerdir. 2012 yılında, piyasanın en büyük anlaşmaları, depo binaları inşa etmek için arsa satışı alanında gerçekleştirildi.

Piyasa uzmanlarına göre arsa fiyatları, büyük oranda istikamete, yani MKAD otoyolu ve başlıca otobanlara olan uzaklığa bağlıdır. En pahalı arsalar (hektarı 800 bin ile 3 milyon dolar arası) Leningradskiy, Novorijskiy ve Minskoye Şosse’de bulunuyor. En düşük fiyatlar ise (hektarı 350 ile 800 bin dolar arası) Şelkovskiy ve Gorkovskiy Şosse üzerinde belirlendi.

Uzmanların beklentilerine göre yakın bir zamanda, Moskova Bölgesi’nde, arsa fiyat artış dinamiği korunacak. Uzmanlar, en büyük pahalanmanın popüler olan Batı ve Kuzey istikametinde olacağını tahmin ediyorlar.

Bu yılın Mart ayında Land Management şirketi tarafından Moskova Bölgesi’nde, 2009 yılı ortasındaki kriz sonrası arazi fiyat artışının başladığı ve iki yılda %30-50 oranında artış olduğu bildirildi. Bununla beraber uzmanlar, piyasaların %70’e varan kriz dönemdeki düşüşün halen tamamen kapatılmadığını vurguluyorlar.