Rusya vergi yükünde beşinci sırada

41

KPMG Denetim Şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre, şirketlere uygulanan vergi yükü seviyesine göre Rusya, dünyanın en büyük ekonomileri arasında beşinci sırada bulunuyor.

Ticaret için en avantajlı vergi şartları Hindistan’da tespit edildi. Bu ülkedeki şirketler için karma endeks 49,7 (endeks ne kadar az ise şirketler o kadar az vergi ödemek zorunda) seviyesinde bulunuyor. İkinci sırada ise 59,1 seviyesindeki endeksle Kanada ve biraz üstünde 59,7 seviyeyle Çin bulunuyor. Meksika (63,6) ve Rusya (71,7) listenin biraz altında duruyor.

En ağır vergi yükü ise Japonya (152,3), İtalya (152,9) ve Fransa’da (179,7) bulunan şirketlerin üzerinde gözüküyor. Genel olarak gelişmiş ülkelerin çoğunda vergi yükünün, Brezilya haricindeki BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti) ülkelerinden daha fazla olduğunu belirtmek gerekir.

KPMG yaptığı araştırmada, kazanç ile mal vergisi ve ayrıca sosyal fonlara yapılan ödemeler gibi çok farklı faktörü göz önüne aldı. KPMG Şirketi şartları öğrenmek amacıyla araştırmaya dâhil edilen her şehirde 19 ticaret dalını inceledi.

Hindistan’ın Çennay şehri şirketlerin vergilendirilmesi açısından en kazançlı şehir oldu. Kanada’nın Vancouver ve Çin’in Çendu şehri de ilk üçe girdi. 10. sırayı Sankt Peterburg, 12 sırayı ise Moskova aldı. Ticaretle uğraşmanın en zor olduğu şehirler arasında ise Paris, Marsilya ve Tokyo bulunuyor.