Rusya ile ticaret yapan girişimcilere altın öğütler

5547

Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleşen 5 ayrı fuarı fırsat bilen Türk iş adamları Rusya’ya akın etti. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD) öncülüğünde Moskova’ya gelen 35 tekstilci düzenlenen ortak programla Rusya pazarı ile ilgili bilgilendirildi. Türkiye Moskova Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği ve Rusya’da faaliyette bulunan Türk girişimciler, misafirlerle tecrübelerini paylaştı.

Japon İş Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Moskova Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Atilla Kızılarslan ve Müşavir Hakkı Karabörklü, TUSKON Rusya Temsilcisi Ali Tırnava ve RUTİD üyesi iş adamları katıldı.

Ticaret Başmüşaviri Kızılarslan da, eski SSCB’nin dağılmasının ardından Rusya’nın son 20 yılda çok değiştiğini anlattı. Kızılarslan, “Rusya her yıl değişiyor, gelişiyor. Burada şuna dikkatinizi çekmek istiyorum, Rusya’yı tanımak istiyorsanız mutlaka buraya gelmelisiniz. Kulaktan dolma bilgilerle Rusya’yı tanımak çok yanlış. Artık bavul ticareti geride kaldı. Bugün Rusya’da ticaret uluslar arası standartlara uygun hale geliyor. 1990’lı yıllardaki mafya, çeteler artık tarihe kavuştu. Putin’in iktidara gelmesiyle son 12 yılda çok şey değişti. Rusya’nın son halini bilen ve eli taşın altında olan bazı işadamlarımızın önerileri de çok kıymetli, tecrübeleri çok faydalı” dedi.

Moskova Rusya değil, başka bölgelere açılın

Kızılarslan, Türk işadamlarına başkent Moskova’dan ziyade Rusya’nın çeşitli bölgelerinde iş yapmalarını önerdi. Kızılarslan, “Moskova’da çoğu şey lüks. Ama burası başkent, bölgeler ise çok farklı. Burada dev toptan pazar yerlerinde bekleyen kamyonlar çuval çuval bölgelere mal taşıyor. İşte burada asıl konu ortaya çıkıyor. Demek bölgelerde iş yapmak asıl önemli. Moskova 15 milyon, Rusya ise 139 milyon. Rusya büyük bir pazar ve herkese yetecek kadar büyük.” değerlendirmesinde bulundu.

Ticaret Müşavirinden 5 altın kural

Ticaret Başmüşaviri, vergi, hukuki işlemler konusunda da önerilerde bulunarak, “Ben sizlere bir örnek vereyim. Burada dev Çerkizovski pazarı kapatıldı. Çoğu esnaf perişan duruma düştü. Çünkü işlemler kaçak. Çin’li bakan buraya geldi, işadamlarına sahip çıkmak için, ama bu yanlış anlaşıldı. Dediğim gibi kaçak değil, beyaz ticaret olarak iş yapınız. Genel olarak size şunları öneriyorum. 1-Rusya’da olacaksınız. 2-Rusça konuşacaksınız. 3-İş yapmanın sempatik kurallarını iyi bileceksiniz. 4-Hukuki zemininiz çok iyi olacak. 5-Hem Moskova, hem de Moskova’nın dışında olacaksınız.” önerisinde bulundu.

Çok ortaklı riskli

Ticaret Müşaviri Karabörklü de, “Rus ortaktan ziyade ya tek başınıza ya da Türk ortağınızla iş yapınız. Çünkü konuyla ilgili yaşanan üzücü olayları örnek verebiliriz. Buraya yerleşerek iş yapmanız daha mantıklı. Çünkü Ruslar malı yerinde görmek istiyor ve gümrüklerle uğraşmak istemiyor. Fuarlara mutlaka sık sık katılmanız çok önemli.” dedi. Karabörklü, Rusya’da iş yapan Türk firmalarına yönelik kira, reklam, marka tescil ile ilgili konularda devletin önemli oranlarda destek hizmetlerinin olduğunu hatırlattı.

Konuşmaların ardından TUSKON Rusya Temsilcisi Ali Tırnava da verilen bilgilerin kitaplarda olmadığını, hayatın içinden olduğuna dikkat çekti. Cihan Haber Ajansı’na programla ilgili bilgi veren Tırnava, “İGİD, BUGİAD ve MABİAD üyesi iş adamlarına Rusya pazarında öncülük yapıyoruz. Hem fuarları gezdik, hem de piyasalarda yakın incelemelerde bulunduk. Pazarla ilgili tecrübe paylaşımı da yaptık. Türkiye’den gelen iş adamlarımıza her türlü desteği vermeye devam ediyoruz.” dedi.

İvanova’da çalıştıracak işçi kalmadı

Denizli’nin ünlü tekstil firmalarından Denkateks Tekstil AŞ’in İvanovo bölgesinde faaliyet gösteren Türk tekstil fabrikasının sahiplerinden Turgay Yıldırım da işadamlarına bölgelerde yatırım yapmaya davet etti. Yıldırım konuşmasında İvanova yolunda otomobilden çok TIR’ların olduğunu ve yoğun bir şekilde bölgeye kumaş ve hammadde taşındığını söyledi. Bölgede işlerin son yıllarda iyice geliştiğine değinen Yıldırım, “Son birkaç yılda 8-10 Türk firması İvanova’da üretim yapmaya başladı. Bölgeleri çok iyi gezmek lazım. Biz iş yerinden çok uçak ve otobüs koltuğunda yaşıyoruz. Tüm bölgeleri geziyoruz. 100’ün üzerinde çalışanımızla müşterilerimize mal yetiştirmeye çalışıyoruz. Çalıştıracak işçi bulmakta şirketler zorlanıyor.” şeklinde konuştu.

BUGİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hüsnü Çayhan da verdiği bilgide, Playoff ve Microline markaları ile üretim yaptıklarını, 2011’de 14 milyon TL ciro yaptıklarını, bu rakamın 10 milyon TL’sinin de ihracat olduğunu kaydetti. Rusya pazarının önemine değinen Çayhan, güvenilir bir distribütör bulması halinde Rusya’ya doğrudan ihracat yapmak istediklerini kaydetti.