Rusya faiz oranlarını artırabilir, enflasyon riski yüksek

95

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Aleksey Ulyukayev enflasyon rakamlarının yükselmesinin, ülkenin büyüme rakamının yavaşlamasından daha riskli olduğunu söyledi.

Rusya’nın ikinci büyük bankası VTB’nin düzenlediği “Rusya davet ediyor” adlı ekonomi formunda konuşan Ulyukayev, “Biz enflasyon riskinin yüksek olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Rusya Merkez Bankası’nın 5 Ekim’de toplanacağını ve faiz oranlarını ele alacağını kaydeden Ulyukayev, “Faiz oranlarının artırılması ya da yükseltilmesi değerlendirilecek. Faiz oranları artırılsa da bunun 2012 enflasyon rakamlarına etkisi zor…” değerlendirmesinde bulundu. Rus yetkiliye göre enflasyon ve faiz oranları bağlantısı en az 6-12 aylık dönemde etkili olabilir.

Merkez Bankası 13 Eylül’de gerçekleşen toplantıda sürpriz bir kararla faiz oranlarını çeyrek puan artırarak yüzde 8,25’e yükseltmişti.

Enflasyon yüzde 7

2011’de Sovyet sonrası dönemin rekorunu kıran enflasyon rakamları yüzde 6,1’e kadar gerilemişti. 2012’de ise hükümetin belirlediği yüzde 6’lık hedefin geçilmesi hatta yüzde 7’nin de üzerine çıkılma riski var.

Nakit çıkış 65 milyar dolar

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov ise yaptığı değerlendirmede enflasyonun yüzde 7’yi geçme riski olduğunu söyledi. Ulyukayev’e göre bu yıl sonu enflasyon rakamları yüzde 6,3-6,4’ü geçecek. Sberbank’ın yüzde 7,6’lık hissesinin özelleştirilmesinin ardından nakit çıkışında yavaşlama olduğuna değinen bakan, yıl sonu tahminlerinin 65 milyar doları bulacağını kaydetti.

Yatırımcıya destek için 62 milyar ruble

VTB’nin düzenlediği ekonomi formuna katılan Putin de 2013 için gerekli olması durumunda kriz karşıtı programın hazır olduğuna dikkat çekti. Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliğinin önemine değinen Rusya lideri, girişimcilerin Rusya’da uzun vadeli yatırımları açısından itici bir potansiyele sahip olacağına değindi.

Rusya’nın içerden ya da dışarıdan, sanayi, hizmetler, tarım ve inovasyon alanında bütün sektörlere yatırım açısından açık olduğuna işaret eden Putin, doğrudan yatırımlara destek fonu için 62 milyar ruble (2 milyar dolar) ayrıldığını söyledi.