Tatar lider Bursa'da, Rusya'ya otomobil ihracat hedefi 1 milyar dolar

176

Türkiye-Tataristan Otomotiv Ticaret ve Yatırım İşbirliği Forumu Bursa’da başladı. Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov'un da katıldığı forumda Rusya Federasyonu'na bu yıl bir milyar dolar otomotiv ihracatı gerçekleştirilmesinin beklendiği ifade edildi.

Hilton Otel’de gerçekleştirilen foruma, Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ve Türkiye Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever’in yanı sıra Bursa Valisi Şahabettin Harput, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Ali Nedim Güreli, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Yöney, Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçisi Vladimir İvanovskiy, Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı-Tataristan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov, Kamaz Şirketi Genel Müdürü Sergey Kogogin, Sollers Şirketi İcra Müdürü Adil Şirinov, Tataristan Cumhuriyeti Alabuga Ekonomi Bölgesi Genel Müdürü Timur Şagivaleev katıldı.

SABUNCU: 170 ÜLKEYE İHRACAT

Forumun açılışında konuşan Otomotiv İhracatçılar Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv endüstrisinin son 6 yılın ihracat şampiyonu olduğunu, bu yılın 9 aylık verilerine göre de liderlik olduğun hatırlatarak, sektör hakkında şu bilgileri verdi: "Türkiye’nin kurulu kapasitesi 1.6 milyon/yıldır. Türkiye 2011 yılında dünyada 17. AB’de 6. büyük üreticidir. Hafif ticari araçlar ve otomobilde Avrupa’nın üretim lideridir. İhracatımız geçen sene 20,4 milyar dolar ihracat gerçekleşti.2008 yılı en fala ihracat yaptığımız yıl oldu. Türkiye’de üretilen otomotiv yan sanayi ve 170 ülkeye gitmektedir. Ürettiğimiz her 100 araçtan 72’si AB’ye gitmektedir. Almanya yüzde 15 ile birinci sırada. İngiltere ve Fransa arkasından gelmektedir.

Bu sene 1 milyon 100 bin adet ihracat, 20 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. 2023 yılında otomotivin 75 milyar dolar ihracat hedefi var. Bu da 4 milyon adet üretim demektir."

"BİR MİLYAR DOLAR İHRACAT BEKLENİYOR"

Rusya Federasyonu’na 2008 yılında 1.5 milyon dolar ihraç yapıldığını hatırlatan Sabuncu, geçen sene 930 milyon dolarda kalan ihracatın bu yıl bir milyar dolar gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti.

BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Yöney, Bursa’nın en hızlı gelişen kentlerden birisi olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: “Tekstli, makinede üretim üssüdür. Otomotiv üretimini vazgeçilmezi. Türkiye’de üretilen otomobillerin yüzde 58’i Bursa’da üretiliyor. Bursa otomotiv başkenti unvanını hak ediyor. 13 organize sanayisi bulunuyor, 8 sanayi bölgesinin çalışmaları da sürüyor. Bursa ekonomimiz için değerli bir yere sahip.”

KOGOGİN: COŞKUNÖZ İLE BİRLİKTE ÇALIŞMAK GURUR OLACAK”

Kamaz Şirketi Genel Müdürü Sergey Kogogin, Kamaz’ın otomotiv teknolojisi üreten önemli bir fabrika olduğuna dikkat çekerek, ağır vasıta arazlar, kamyon ve otobüs ürettikleri bilgisini verdi. Uzak Doğu’da Kazakistan ve Ukrayna gibi ülkelerde de bir numara olduklarını savunan Kogogin, 2011 yılında 45 bin araç üretildiğini, 47 bin araç üretimi hedeflediklerini vurguladı. AB, Almanya, ABD ve Brezilya ile işbirlikleri, ortaklıklar kurduklarını belirten Kogogin, 2020 yılında sadece üretim alanında değil ar-ge çalışmalarında da işbirliği yapmak istediklerini kaydetti.

Kogogin, "Bunu için zemin var. İyi bir mühendislik modelimiz var. Araştırma merkezlerimizi modern teknoloji ile donatıyoruz. 2020 yılına doğru insanların dolaşma sınırları artacaktır. Buna küresel piyasaya dahil olan firmalar dahil olacaktır. Bugün memnuniyetle bir anlaşma yapacağız. Rusya’da Coşkunöz ile birlikte çalışmak Kamaz için büyük bir gurur olacak." diye konuştu.