Dünya Bankası Rusya’nın büyüme rakamını yüzde 3,5’e çekti

11

Dünya Bankası enflasyon ve talep azalması nedeni ile Rusya’nın 2012 için büyüme rakamı tahminini yüzde 3,8’den yüzde 3,5’e çekti. Böylece Dünya Bankası Mart ayında yaptığı yüzde 3,5’lik öngörüye geri döndü. Kararda kurak geçen yaz ve tahıl rekoltesinde yaşanan düşüş de etkili oldu.

Dünya Bankası Rusya’nın 2013 büyüme rakamlarını da yüzde 4,2’den yüzde 3,6’ya indirdi.

Rusya ekonomisi ile ilgili açıklanan son raporda, Rusya ekonomisinin 2008 ekonomik kriz sürecindeki kaybı telefi etmesinin ardından kısmen büyümenin yavaşlamasına dikkat çekildi.

Açıklamada, “Dış faktörlere rağmen Rusya ekonomisi 2012’nin ilk yarısında iyi bir performans gösterdi. Ancak ikinci yarıda enflasyon rakamlarının artması, yerel talebin düşmesi ve dış talepte yaşanan düşüş nedeni ile büyüme rakamları olumsuz etkilendi.” tespiti yapıldı.

Euro Bölgesi’nde bir çok ülkenin kamu borçları ve bütçe açıkları ile uğraşmak zorunda kaldığı bir dönemde, Rusya’nın kamu borcu seviyesinin gayri safi milli hasılasının yüzde 10’unu ancak bulduğu ifade edilen değerlendirmede, “Son 20 yılda enflasyon ve işsizlik rakamları en düşük seviyede. Halkın alım gücü artarken, işsizlik de düşüyor. 1990’ların başından bu yana açlık sınırının altında olan insan sayısı da rekor düzeyde azaldı.” tespiti yapıldı.

Ülke ekonomisinin petrol fiyatlarına bağımlı olması eleştirilen raporda, “Gelişmelerin önemli bir kısmı 2012’nin ilk yarısında ortalama varili 113,7 doları bulan Ural tip petrole bağlı. Bu Brent çıkışlı petrolden bir miktar düşük seyretti.” denildi.

2011’de Rusya ekonomisi yüzde 4,3 büyüme gerçekleştirmişti.