Rus operatör MegaFon'un yüzde 20'si halka arz ediliyor

45

Rusya’nın üç büyük cep telefonu operatöründen biri olan Megafon Moskova ve Londra’da hisselerinin yüzde 20’sini halka arz edecek. Yılın son çeyreğinde planlanan arz 4 milyar doları bulacak.

Finlandiya ve İsveç Telekom şirketi TeliaSonera Megafon’daki hisselerinden yüzde 10,6’sını satıyor. Böylece Turkcell’in de ortakları arasında yer alan TeliaSonera’nın MegeFon’daki hisseleri yüzde 26’ya gerilemiş olacak. MegaFon İştiraki ve MegaFon Yatırımları da yüzde 9,4 hissesini halka arz edecek.

MegaFon’dan yapılan açıklamada halka arz sonrası elde edilecek gelirin şirketin network ağının genişletilmesi, şirket ihtiyaçları alt yatırımı için harcanacağı kaydedildi. Piyasanın halka arz açısından çok uygun olduğuna değinen MegaFon CEO’su Ivan Tavrin, şirketin gelişimi açısından arzın yeni bir aşama oluşturacağını söyledi.

Rusya’nın en zengin iş adamı Alişer Usmanov, en büyük 3 cep telefonu operatöründen biri olan Megafon’da kontrolü ele geçirmişti. Turkcell’in Rus ortağı Alfa Group ve İsveç-Finlandiya konsorsiyumu TeliaSonera’nin hisselerinden bir kısmını Nisan 2012’de 5 milyar dolara satın alan Usmanov, Megafon’da hisselerini yüzde 50’ye çıkarmıştı.

Megafon’da yüzde 31,1 hisseye sahip olan Usmanov, TeliaSonera’dan yüzde 8,2 ve Alfa Group’dan da yüzde 10,7 hisse satın almıştı.

Megafon’daki hisselerinin yüzde 25’e çekmeyi planladığını açıklayan TeliaSonera, Megafon’da sorunun çözüldüğünü, ortaklara ödemelerin yapılabileceğini duyurdu. Teliasonera'nın Üst Düzey Yöneticisi (CEO) Lars Nyberg Megafon’da yüzde 25 artı 1 hisseyi korumayı planladıklarını, hisselerini düşürseler de Megafon’da kalmayı sürdüreceklerini söylemişti.

Megafon’da sorunun çözülmesinin ardından Turkcell’de kontrolü ele alma için çalışacaklarını kaydeden Nyberg yaptığı açıklamada, “Altimo Megafon’dan ayrılsa da, biz Turkcell’le olan sorunların çözümü ve başarılı bir yönetim oluşturulması ile ilgili işbirliğimizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

2009’da Altimo ve TeliaSonera ortak bir memorandum imzalayarak Turkcell ve Megafon’daki hisselerini ABD veya İngiltere'de kurulacak bir holding çatısı altında toplama planına Rus Yüksek Mahkemesi 19 Şubat 2011'de ret kararı vermişti.

Megafon’un Rusya, Tacikistan, Abhazya ve Güney Osetya’da toplam 62,6 milyon abonesi bulunuyor. 2011 gelirleri 242,6 milyar rubleye (8,3 milyar dolar) ulaştı. Megafon’un borsa değerinin ise 18-20 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.

Özbek asıllı iş adamı Usmanov, Metalloinvest ve diğer metal yatırımları ile Rusya’nın devleri arasında. Sanal dünyaya da yatırım yapan Usmanov, Rusya’nın ünlü sosyal paylaşım siteleri Vkontakte.ru, Odnoklassniki.ru ve Mail.ru portallarının da sahibi.