Evyap 85. yılını Rusya distrübütörleri ile kutladı

709

Dünyanın önde gelen sabun ve kişisel bakım ürünleri üreticilerinden Evyap, Rusya’da yüzde 20’lik Pazar payına ulaştı. 1927’de Erzurum’da sabun üretimi ile iş hayatına başlayan Türkiye’nin köklü şirketlerinden Evyap, sabundan duş jeline, şampuandan tıraş ürünlerine, cilt bakım kremlerinden kokulu kozmetiğe, bebek bezinden diş macununa kadar birçok kategoriyle 100'ü aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Türkiye’de iki fabrikasının dışında 2002’de Mısır’da üretime başlayan Evyap, Malezya’da 130 milyon dolarlık bir yatırıma imza attı. 2014 yılında faaliyete başlaması planlanan tesiste 700 kişi istihdam edilecek. Dünya palm yağı merkezi olan Malezya’da yatırım yapan Evyap, Asya ve Çin pazarına bu merkezden ulaşabilecek.

Şirketin Rusya pazarındaki faaliyetleri Sovyetler Birliği’nin dağılmasının hemen ardından 1990’lı yılların başına denk geliyor. Duru, Arko Men, Arko Nem, Evy Baby, Evy Lady, Gibbs, Fax ve Activex gibi önemli markaları ile üretim yapan Evyap binden fazla ürün çeşidinden 200’e yakını ile Rusya pazarında bulunuyor. Toplam üretiminin yüzde 60’ına yakınını ihraç eden Evyap’ın ihracatında Rusya pazarı yüzde 20-25’lik bir orana sahip. Dünya devleri ile Rusya’da rekabet eden şirketin bu ülkedeki pazar payı 2008’de yaşanan krizle bir miktar zayıflasa da sonraki yıllarda ortalama yüzde 5 büyüyerek gelişti.

Evyap Rusya Genel Müdürü Vacit Tasalı, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı değerlendirmede geçen hafta Rusya’dan 50-55 kişilik bir ana distribütör grubu ile Türkiye’ye bir iş ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi. Ayazağa ve Tuzla’da bulunan fabrikalarda incelemelerde bulunduklarını kaydeden Tasalı, “Rus misafirlerimiz çok etkilendi. Rusya’da sıvı sabun ve duş jeli pazarında etkin olmak istiyoruz. Değişen pazar dinamiklerine göre ürün yelpazesinin hazırlanması çok önemli. Rusya pazarını tüketici açısından çok yakın buluyoruz. 1990’lardan bu yana bu pazardayız. Uluslar arası şirketler üstten, yerel şirketler de alttan ciddi bir rekabet ortamı oluşturuyor. Özellikle profesyonel dağıtım ağları ve zincir marketler kar payını düşürüyor.” dedi.

Rusya’da şartların oluşması durumunda yatırım da düşünülebileceğini kaydeden Tasalı, etkin oldukları katı sabun sektöründe pazarın daha fazla büyüme imkanı olmadığını, alternatif ürün ve yerel olmanın avantaj oluşturabileceğini söyledi.

Eski dost, iki yeni dosttan daha iyi

Evyap’ın Rusya’daki distribütörlerinden Ulyanovsk şehri «TD Orientir» Müdürü Tatyana Hohlışeva, İstanbul’da düzenlenen konferansın günlük rutinden uzaklaşmak ve yeni insanlarla tanışmak için de mükemmel bir olanak sağladığını söyledi. Tuzla’da Evyap’ın modern fabrikasını ziyaret ve son teknolojilerle yapılan üretim Aleksandrovna’yı etkilemiş. Rusya piyasasının hızla geliştiğini ve her geçen gün yeni marka ve ürünlerin piyasaya girdiğine değinen Rus yetkili, “Ruslar geleneksel alışkanlıklarını seviyor. Eski dost, iki yeni dosttan daha iyi. Rus tüketicileri, Duru ve Fax markaları dahil olmak üzere, bilinen markaları tercih ediyorlar. Çamaşır sabunu kategorisinde de ürünün özellikleri ve kazanan müşteri sadakati hususlarında Duru sabunun benzeri yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Evyap ürünlerinde müşteri sadakati çok yüksek

Naberejnıye Çelnı şehri «Avia-Kos» Müdürü Aleksandr İvanov, Evyap’ın düzenlediği distrübütör programının hem dinlenme hem de seminer niteliğinde faydalı bir çalışma olduğunu ifade eden İvanov şu şekilde konuştu: “Rus müşteriler 2008 yılın kriz döneminde tüketiciler, taleplerine tatmin edecek ve aynı zaman da tasarruf yapabilecekleri ürünleri aramaya başladıklarında Evyap markalarına karşı özel bir ilgi göstermeye başladı. O yıllarda Arko erkek müşterileri kazanmayı başardı. Ekonomik durumun iyileşmesine rağmen Evyap ürünlerine gösterilen talep azalmamış, tam tersi müşteri sadakati daha da artmış durumda ve büyük ihtimalle ilerideki zamanlarda da gelişmeye devam edecek.”