Antepli “Gurme” Türk mutfağını Rusya’ya taşıdı

8466

Gaziantepli girişimci Mehmet Ece, 42 yıllık meslek tecrübesini Rusya’nın başkenti Moskova’ya getirdi. Moskova’da yeni kurulan 3 bin 500 iş yerinin bulunduğu Yujniye Varota pazarında ortağı Ahmet Yıldırım’la birlikte Türk mutfağı “Gurme”yi açan Türk girişimci Ece, birbirinden leziz 50’den fazla çeşit yemeği her gün müşterilerinin beğenisine sunuyor.

Gaziantep’te 18 yıl restoranlarda hizmet verdikten sonra 1988’de İstanbul’da Şark Sofrası’nı bir yakını ile birlikte açan Ece, 1991 ve 1996’da açtığı iki ek şubenin ardından 2009’da zinciri devretti. Gaziantepli gurme Ece’nin oğulları Erhan ve Mehmet Ali, Ataköy Marina, Papalina Bahçeşehir ve Sayfiye Restoran’larla İstanbullulara birbirinden leziz et ve balık yemekleri sunuyor.

![resim tanımı girin][1]

Gurbette memleket havası

Moskova’nın en modern pazarlarından birinde 8 restorandan biri olarak faaliyet gösteren Gurme, 25 kişilik kadrosu ile birbirinden kaliteli Türk mutfağının ürünlerini müşterilerine sunuyor. Gaziantep’ten itibaren birlikte olduğu ustabaşı Mehmet Budak’la birlikte gurbette yaşayan Türk vatandaşlarına memleket havasında hizmet veriyor.

resim tanımı girin

Yuvalama, kuru patlıcan ve biber dolmaları, içli köfte, çiğ köfte, ali nazik, kuzu bonfileden yapılan kuşleme, fıstıklı kebap ya da kuzu ciğerinden özel işlenerek hazırlanan cağırtlak kebabı Antep mutfağının vazgeçilmezleri olarak Gurme’nin menüsünde yer alıyor.

!3

Bağımlılık yapıyor

Osmanlı Mutfağı’ndan Gaziantep Mutfağı’na, fırın mamüllerinden, et ve tavuk dönere kadar geniş bir yelpazede üretim yapan Ece’nin, Gaziantep katmeri, künefe, özel döküm yaptırdığı fıstıklı, cevizli kadayıfı bağımlılık yapıyor.

resim tanımı girin

Osmanlı mutfağından kuzu tandır, kuzu haşlama, tas kebabı, sebze yemekleri, ezogelin, mercimek, işkembe ve tavuk çorbaları en çok tercih edilenlerden. Antep ve Urfa’ya özel lahmacun da incecik hamuru ile Türkiye lezzetinde ikram ediliyor.

resim tanımı girin

Her gün 50 çeşitten fazla lezzet

Her gün 50 çeşitten fazla yemek ürettiklerini ifade eden Ece, “20’den fazla çeşit Gazantep kebabı ve 33 çeşit Osmanlı mutfağından güzel örnekler hazırlıyoruz. Güveç ve köfte çeşitlerimiz de var. Bir de günün her saatinde kahvaltı ikram edebiliyoruz. Rezervasyon yaptırılarak Pazar günleri çok özel kahvaltılar hazırlayabiliyoruz. 90 kişilik salonumuzda çeşitli organizasyonlara da imkanımız var. Şehir merkezine 20 kilometre uzak olsa da trafik olmadığında yarım saatte ulaşmak mümkün. Lezzetimizi bilenler 50 kilometreden bile geliyor.” dedi.

resim tanımı girin

42 yıllık meslek hayatının tüm tecrübesini aktardığı butik bir mutfak oluşturduklarını kaydeden Antepli Gurme, “Türk mutfağının bütün lezzetleri mevcut. Profesyonelliğimizi, mütevazi bir keyfiyette, amatör bir heyecanla sunuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Harika yaprak döner ve iskender yemek için geç saate kalınmaması tavsiye ediliyor. Tavşan kanı demlikte çay ya da dağ kekiklerinden zahter çayı yemek sonrası vazgeçilmezlerden. Arzu eden Antep usulü menengiç kahvesi de içebilir. Türkiye’den gelen lokum, helva çeşitleri ya da çok özel baklava ürünlerini paket yaptırarak dostlarınıza hediye alabilirsiniz.

resim tanımı girin

Sırrı kaliteli et seçim ve hazırlanmasında

Antepli usta Ece’nin en büyük sırrı ise et seçim ve işlenmesinde. Tüm ürünlerinde helal tercih yaptıklarını kaydeden Ece, “Etin seçiminden sunumuna kadar geçen aşamalar çok önemli. Çok özel seçtiğimiz et ürünlerinin sinir ve yağlarını alıyoruz. Farklı bir marine yöntemimiz var. Türkiye’den getirdiğimiz özel baharatlarımızla terbiye ediyoruz. Titizlikle pişiriyor ve sevgi ile sunuyoruz. Bizim için müşterilerimiz misafir. Burada Rus, Türk ya da Azeri bir çok farklı etnik kökenden müşterilerimize bizzat ilgilenerek servis yapıyoruz. Herkes çok memnun kalıyor. Özellikle Rus müşterilerimizden iki cümle duyuyoruz: Müthiş bir lezzet, Çok teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

![resim tanımı girin][8]

Moskova’nın merkezinde de bir restoran açmayı düşündüklerini ifade eden Ece, Ticaret Baş müşaviri Atilla Kızılarslan ve diğer büyükelçilik çalışanlarına, kendilerine güç verdiği için Moskova’da faaliyette bulunan Türk iş adamları ve Türk diasporasına minnettar olduklarını söyledi. Öncelikle Allah'ın yardımı ve tüm mutfak çalışanlarının katkıları ile 1 yıl gibi kısa bir sürede restoranın tam anlamıyla çalışır hale geldiğine değinen Ece, hedeflerinin yemek kalitesini artırmak ve çok daha iyi hizmet sunmak olduğunu belirtti.

Adres ve irtibat:

Южные ворота pazarı. MKAD'ın 19. kilometresi

Telefon: 8 926 745 52 06