Rus iş kadınından Rusya’da iş yapmanın tüyoları

1099

Rusya’nın ekonomik yaşamında kadınlar en az erkekler kadar, bir çok sektörde ise erkeklerden daha aktif yer alıyor. Sosyal yaşamda olduğu kadar ekonomik alanda da etkin olan kadınlar Rusya iş dünyasında istikrarlı ve büyüyen bir trende sahip. Küçük firmaların % 50'sinden ve orta ölçekli firmaların % 22’sinden fazlasında yöneticilik yapan kadınlar, tüzel olarak ödenen vergilerin yüzde 50’sini ve istihdamın da yüzde 60’ını oluşturuyor.

Türk girişimcilerin yurt dışına taşınması ve Türkiye’ye yatırım çekilmesinde köprü görevi kuran Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Rusya’dan 50 kadar iş kadını Türkiye’ye götürerek iş görüşmelerinin yapılmasını sağladı. TUSKON’la işbirliği anlaşması imzalayan Rusya İş Kadınları Birliği’nin Başkanı Tatyana Gvilava, Rusya’da iş yapmanın tüyolarını Cihan Haber Ajansı’na değerlendirdi.

Rusya ve Türkiye arasında devlet başkanlarının belirlediği 100 milyar dolarlık toplam ticaret hacmi hedefine dikkat çeken Gvilava, “Fuar, forum, konferans ve diğer ikili görüşmelerin yapılacağı platformların artırılması gerekiyor. Doğrudan iş imkanı sağlanabilecek mekanlar. Rusya Euro Bölgesi borç krizinden en az etkilenen ülke olarak yabancı yatırımlar için her türlü desteği veriyor. Bu bağlamda, Rusya’nın yabancı yatırımcılar için cazip bir yer olduğunu düşünüyoruz. Ülkemiz dünya ekonomisindeki çeşitli krizlere rağmen bütün alanlarda gelişimini devam ettirmeye çaba göstermekte. Bu nedenle, biz Türk yatırımcı ve işadamlarını Rusya’ya davet ediyoruz ve çeşitli alanlarda verimli bir işbirliği olacağına inanıyoruz.” dedi.

Hangi bölgelere yatırım yapılmalı?

Rusya’da yatırım için yeni kurulan teknopark ve organize sanayi bölgelerini tavsiye eden Rus iş kadını, “Bölge yönetimleri üretim yapan şirketler için vergi indirimi üzerine kanun çıkarıyor. Yatırım ve çalışma şartları konusunda önde gelen yerler arasında Moskova ve Moskova bölgesi, St Petersburg, Krasnodar, Tataristan, Başkurdistan Cumhuriyeti, Rostov, Kaluga, Perm gibi bölgeleri sayabiliriz. Genel olarak, kesinlikle bu konuda önyargılı olunmamalı, Rusya'nın 85 bölgesinin her birinde farklı fırsatlar, hammaddeye yakınlık ve başarılı olunabilecek sektörler var.” değerlendirmesinde bulundu.

Hangi sektörlerde fırsat var?

Rusya’da yabancı şirketlerin inşaat, tekstil, hafif sanayi ve ticarette başarılı çalışmalar yaptıklarına değinen Gvilava, “Rusya’da gıda sanayi, tarım ve turizm gibi sektörler gelişme sürecinde. Halkın satın alma gücündeki artış göz önüne alındığında, otomotiv sektörü hızla büyüyor, birçok yabancı şirket Rusya'nın altyapı ve insan kaynağı konularında şartların uygun olduğu farklı bölgelerinde üretim yapıyor. Rusya pazarına girmek için, doğru bölge seçilmesi konusunda yardımcı olacak iş dünyası kuruluşlarını ve bilgi kaynaklarını incelemek gerekir.” önerisinde bulundu.

Rusya’da yatırımda nelere dikkat edilmeli?

Rusya’da yatırım yaparken yerli ortak olmasının işbirliği ve pazara girişi kolaylaştıracağına değinen Gvilava, “Yabancı şirketlere pazarda yardımcı olabilecek nitelikli danışmanların hizmetlerini kullanmaları tavsiye edilir. Sadece ulusal düzeyde değil, aynı zamanda bölgelerdeki mevzuatı da incelemek önemlidir. Çünkü birçok alanda uygun vergi indirimleri var ve bölgesel yönetimler yabancı yatırımcıları doğru yönlendirebilmek için ilgili birimler kuruyor. İş dünyası arasında bağlantıları sağlayan sivil kuruluşlar var. Rusya Ticaret ve Sanayi odası ve bünyesinde kurulan Uluslararası Yatırım Ajansı da bu amaçlara hizmet ediyor. Her türlü proje ile ilgili ön hazırlık yapma ve projeyi hayata geçirme süresini azaltma konularında hizmet veriyor.” bilgisini aktardı.

Rusya iş dünyasında kadınlar ne kadar etkili?

Genel olarak Rus ekonomisinin kadınların rolüne aşina olduğuna değinen Gvilava, 2008-2009 ekonomik krizinde Rusya'daki kadın girişimciliğin gelişimi ve nitelikli projelerin hayata geçirilebilme imkânlarının bir miktar etkilendiğini söyledi. Zorluklarla birlikte yeni fırsatların da oluştuğuna değinen Rus iş kadını, “Bölgesel ve uluslararası düzeyde etkin çalışma, ücret eşitsizliği, çalışma koşulları, sosyal hareketlilik engelleri, iş kültüründeki kadınlara yönelik engeller, sosyal eşitsizlikler gibi sorunlar Rus iş kadınlarının ana gündem maddeleri. Ancak, genel olarak kadın artık tüm ekonomik süreçlerde katılımcı olarak bulunmakta ve iş kadınlarının bu katkısı ülkemizi geliştirmekte. Bugün Rusya’da yeni sosyo-ekonomik şartlarda yetişmiş, iyi ve kapsamlı bir eğitime sahip olan yeni genç kadın nesli ortaya çıktı. Ben bu neslin başarılarına anne ve iş kadını olarak seviniyorum. Genç, enerji dolu, yeni ve ilginç fikirlere sahip olan kadınlar için bizim birliğimiz önemli bir platform. Yani biz, ilginç teklifleri, yeni fikirleri ve fırsatları tartışma, deneyimleri paylaşmak için imkânlar sağlıyoruz.” dedi.

TUSKON’a teşekkür

Rusya’nın 10 ayrı bölgesinden 50 kadar iş kadınının TUSKON’un Türkiye’de düzenlediği programa katıldığını ve büyük tecrübelerle geri döndüklerini ifade eden Gvilava, TUSKON’a teşekkür etti. TUSKON’la işbirliği anlaşması imzaladıklarını hatırlatan Rus iş kadını, bu anlaşma çerçevesinde artık iki ülke arasında işbirliğini geliştirecek adımların daha kolay atılacağını söyledi. Rus iş kadınları Türk meslektaşları ile birlikte konferans, ortak fuar, farklı sektörlerde yuvarlak masa toplantıları gibi organizasyonlarda güçlü bir işbirliği gerçekleştireceklerini ifade etti.