BP’den 27 milyar dolara TNK-BP hisselerinin satışına onay

21

BP yönetim kurulunun Rusya’da yüzde 50 ortak olduğu TNK-BP petrol şirketindeki hisselerini Rus petrol devi Rosneft’e 27 milyar dolara satışına onay verdiği belirtildi. Satış sonrası BP’nin kasasına 13 milyar dolar nakit girecek ve BP, Rosneft’te yüzde 19-20 hisse sahibi olacak.

The Sunday Times’da yer alan habere göre, BP yönetim kurulu uzun süredir gündemde olan satışla ilgili konuya yeşil ışık yaktı. Daha önce satışla ilgili yer alan iddialarda BP’nin yüzde 50’lik hisse için Rosneft’ten 28 milyar dolar istediği ifade edilmişti.

TNK-BP’nin yüzde 50’lik diğer payına saihp olan AAR Konsorsiyumu ise Rosneft’ten 28 milyar dolar istiyor. Rosneft TNK-BP’nin yüzde 50 hissesini aldığında dünyanın ilk 10 petrol şirketi arasına, tamamını alması durumunda da dünyanın ilk 5 petrol şirketi arasına girecek.

Petrol sektörünün Gazprom’u olmayı hedefleyen Rosneft üretim açısından ise dünya lideri olacak.

Gazetede yer alan habere göre Rosneft, Başkanı İgor Seçin BP yönetimine katılması bekleniyor. Rosneft’in yönetim kurulunda ayrılan iki koltuğa ise BP idari müdürü Robert Dudley ve BP'nin Rusya başkanı David Pittle oturacak.

Alım tamamlandığında Rosneft üretim kapasitesi açısından dünya devleri Exxon Mobil ve Royal Dutch Shell’in de önüne geçecek. Rosneft günlük üretimini 3,15 milyon varile çıkaracak. Amerikan Exxon Mobil’in günlük üretimi 2,3 milyon varil seviyesinde.

TNK-BP küresel üretim açısından BP’nin yüzde 25 kapasitesini oluşturuyor, rezervler açısından ise beşte birine denk geliyor. BP uzun süredir Rus ortakları ile sorun yaşıyordu.

TNK-BP’nin yüzde 50’sine ise Rus AAR konsorsiyumu sahip. AAR Konsorsiyumunda yüzde 25 hisse ile Alfa-Group’tan Mihail Fridman, yüzde 12,5 hisse ile Renova’dan Viktor Vekselberg ve yüzde 12,5 hisse ile Access Industry’den Leonard Blavatnik bulunuyor. AAR Konsorsiyum’da hisselerini BP’nin anlaştığı rakamdan BP’ye devretmeye hazır.

BP ile pazarlık için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığı ile bilinen Rosneft’in Başkanı İgor Seçin Londra’da temaslarını tamamlayarak Moskova’ya dönüyor. Seçin’in Rus liderler görüşmesinin ardından resmi açıklamaların yapılması planlanıyor.