Eroğlu Holding, Rusya'da inşaat sektörüne girecek

357

İş dünyasında Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu’nun iş zekâsına ve enerjisine ilişkin pek çok rivayet vardır.

Duyardım ancak tanışmak yeni nasip oldu. Grubun Loft markasını biliyorum ama son yıllarda Colin’s’i hem yurtiçinde hem de dışında daha çok görmeye başladım. Yapılan araştırmalar Colin’s’i gençlik markaları listesinin üst sıralarında gösteriyor. Grubun inşaat yatırımları ise eşitleri arasından fark ediliyor. Nurettin Eroğlu ile yeni yatırımlara ilişkin görüşmeye davet edilince başarıyla büyüyen işlerin gerisindeki beyni yakından tanımak üzere ikiletmedim.

Çocuklara sorumluluk vereceksin

Nurettin Eroğlu, içinde bin bir telaşı olanlardan. Ailesine düşkün ancak görüyorum ki hayatının odağında işi var. Bir de hedef odaklı olunca bu telaşı anlamak zor değil. Ona göre değer oluşturmak için zaten böyle olmak gerekiyor. 1984’te Mercan’da işe başlanmış. O yerden çıkan en büyük marka Eroğlu Holding’in markaları. “Demek ki işin gereklerini yerine getirdik.” diyor.

Markalaşmak için keşfedilecek pek bir şey yok.  Zara’yı izleyin yeter. Ancak işi sahiplenmek ve gereklerini yapmak için çok çalışmak gerek. İşin size uymasını beklemeyin, siz işin gereklerini yapın.

Sorun olduğunda insan, suçu ekipte değil, kendisinde aramalı.

Anadolu geleneğinden geliyor, bu nedenle de iş çok iyi yapıldığında bile beğenisini dile getirmekte sıkıntı çekiyor.

Cesur davranmak gerektiğine inanıyor ve ‘karşınızdakine önce siz güven vermelisiniz’ diye düşünüyor.

Çocuklara gelince; ‘onlara belli yaşlarında mutlaka sorumluluk verilmeli’ diyor.

Yola devam,  yeni yatırımlar geliyor

Türkiye ve Mısır’da tekstil üretimi yapan Eroğlu Holding önümüzdeki günlerde yeni yatırımlara hazırlanıyor. Mısır’da 120 milyon dolarlık yatırımı tamamlayan grup, ikinci 120 milyon dolarlık yatırıma da 6 ay sonra başlayacak. Aksaray’da 15 milyon dolarlık, Düzce’de 8 milyon dolarlık örme yatırımıyla 2000 kişiye istihdam sağlayacak olan Eroğlu Holding İstanbul Lounge, Ekşinar Konakları ve Platform Merter ile inşaattaki iddiasını sürdürüyor. Yeni projelerle 3,2 milyar TL’ye ulaştırmayı hedeflediğini söyleyen Eroğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu, 3 yıl içinde çalışan sayısını 10 bine çıkarmayı planladıklarını ifade ediyor.

Eroğlu Holding tekstilde iplikten dokumaya, dikimden satışa kadar çok güçlü bir yapıya sahip. 32 ülkede 700 mağazası var. “1500 mağazaya ulaşacağız.” diyen Eroğlu, bir dünya markası olmayı hedefliyor. Bugün 1,3 milyar dolarlık büyüklüğüyle sürdürülebilir bir büyüme içinde olan Eroğlu Holding inşaatın yanı sıra yeni iş alanlarına girmeyi de planlıyor. Körfez ülkeleri, Mısır, Rusya ve Ukrayna’da da inşaat yapacaklarını söyleyen Eroğlu, ilk yatırımın 2013’te gerçekleşeceğini ifade ediyor.