Gazprom, Türkiye’ye 4 gündür yüzde 50 fazla doğalgaz arz ediyor

2

İran hattında yaşanan sorun nedeni ile bir ay içerisinde Türkiye sevkiyatını iki kez artıran Gazprom, dört gündür Mavi Akım üzerinden yüzde 50 daha fazla doğalgaz arzını sürdürüyor.

Gazprom sözcüsü Sergei Kupriyanov, Gazprom’un Türkiye’ye yönelik gaz sevkiyatını artırmasına ilişkin yaptığı açıklamada Mavi Akım’ın maksimum kapasite çalıştığını belirtti.

Kupriyanov, “Gazprom, Türkiye’nin talebi üzerine üst üste dört gündür Mavi Akım hattı üzerinden Türkiye’ye tedarik edilen Rus gazı miktarını maksimum seviyeye çıkardı. Sevkiyat artışı 19 Ekim’de erken saatlerde Doğu Anadolu Doğalgaz Boru Hattında yaşanan patlamanın ardından gerekli hale gelmiştir. İran’dan Türkiye’ye gaz akışı tamamen ve süresi belirsiz bir şekilde kesilmiş, Türk şirketi BOTAŞ Rus gaz sevkiyatının günlük 48 milyon metreküpe çıkarılmasını talep etmiştir. Gazprom Export, günlük 16 milyon metreküp artış sağlayarak, gönderilen miktarı anında istenen düzeye yükseltmiştir.” dedi.

Türkiye’nin bir ay içinde Gazprom’dan ikinci kez talepte bulunduğunu hatırlatan Kupriyanov, “İran’dan gelen gazın akışını durduran ilk patlama 8 Ekim’de yaşanmış ve şirketimiz, BOTAŞ’ın talebi üzerine, Türkiye Enerji Bakanının da övgüyle bahsettiği üzere, bir hafta boyunca sevkiyat miktarını artırmıştı." hatırlatmasında bulundu.