Aydınlı Group, Rusya’da 28. mağazasını açtı, cirosunu katladı

866

Rusya’da AVM’lerde dünya markası olarak yer almaya başlayan Türk tekstil firmaları her geçen gün cirolarını artırıyor ve yeni mağazalarla Rusya ve Türkiye ekonomisine katkılarını sürdürüyor. US Polo ve Cacharel markalarının sahibi Aydınlı Group, Rusya’daki 28. mağazasını başkent Moskova’nın lüks AVM’lerinden Metropolis Shopping Mall’da açtı. Group’un Rusya hedefi 2013 sonuna kadar 45, 2015 sonuna kadar da 70 mağazaya ulaşmak.

Moskova’da US POLO olarak ilk konsept mağazalarını Türkiye ile eş zamanlı olarak açtıklarını ifade eden Aydınlı Group Rusya Temsilcisi Emre Duru, yeni mağaza anlayışında ürünün ön planda olduğunu, 200 metrekarelik alanda 7 binin üzerinde ürünü müşteriye sunduklarını söyledi. Yeni konsept mağaza anlayışında katlı ürünler, müşterinin eli ile dokunup bakabileceği şekilde sunuluyor. Renk ve modaya uygun gömlek, kazak, kot ya da diğer ürünleri bir arada görmek mümkün. Duru’ya göre Ukrayna ve Rusya gibi pazarlarda kombine ürünlerin bir arada sunulması satış hızını olumlu etkiliyor.

Rusya’da hedef 70 mağaza

Aydınlı Group’un 5 yıldır Rusya pazarında faaliyette bulunduğunu ifade eden Duru, “2007’de Rusya’da bayilerimizin 5 mağazasını satın alarak pazara girdik. Şimdi tüm mağazalarımızı kendimiz işletiyoruz. Sözleşmeleri tamamlanan 16 mağazamız daha açılacak. 2013 sonunda 45, 2015 sonunda da hedefimiz 70 mağazaya ulaşmak. Şu an planlanandan hızlı ilerliyoruz. Rusya çok verimli bir pazar. Mevsimsel bir kısım sorunlar yaşansa da genelde tüketmeyi seven bir toplum. Kaliteli ürüne hak ettiği fiyatı veriyorlar.” dedi.

Ruslar kazandıklarından fazla tüketiyor

Rusya’da ekonomik kriz anlamında herhangi bir sorun hissetmediklerini ifade eden Duru, “Rusya’ya ürünlerimizin yüzde 90’ınından fazlası Türkiye’den geliyor. Gümrüklerde herhangi bir sorunla karşılaşmıyoruz. Sunni kriz söylentileri olmazsa Rusya her zaman iyi. İnsanlar alış veriş yapmayı seviyor. Gelirinden fazla harcıyorlar. Bir miktar kontrollü de olsa büyüme devam edecek.” öngörüsünde bulundu.

2011’den 2012’ye Rusya pazarında cirosal bazda yüzde 100’den fazla büyüdüklerini ifade eden Duru, “2011 rakamlarımız Rusya pazarı için 11 milyon Euro idi. 2012 sonunda 30 milyon Euro’yu yakalıyoruz. 2013 için beklentimiz ise yüzde 30 artışla 40 milyon Euro. Allah mahcup etmezse Rusya pazarının büyük markalarından biri olarak kalıcı olmayı hedefliyoruz.” dedi.

En büyük sorun kalifiye eleman

Rusya’da marka olarak çalışan, sisteme ayak uyduran, alt yapısını düzgün kuran ve yeterli danışmanlık hizmeti alan şirketlerin bir sorun yaşamayacağını kaydeden Aydınlı Group Rusya Temsilcisi, “Bir kısım aksaklıklar olsa da çözüm üretiliyor. Çözülemeyen tek sorun ise kalifiye eleman. Makul fiyatla çalışacak kalifiye eleman konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Mağazalarımızda 300’e yakın eleman istihdam ediyoruz. Türkiye’den yönetici pozisyonunda 7-8 arkadaşımız var. Diğerleri yerli personel. Personele yatırım yapıyoruz, eğitim veriyoruz. Ama bazen çok küçük maaş farkları için ayrılabiliyorlar.” şeklinde konuştu.

Rusya için özel üretim

Rusya pazarındaki başarılarının arkasındaki en büyük sırrın bu ülke için özel üretim olduğunu kaydeden Duru, “Rusya için özel koleksiyonumuz var. Rusya’daki trendi yakalamak ve zamanında bu ürünü getirmek çok önemli. Büyük firmalar hep bunu yapıyor. Türkiye bazlı düşünmek yerine, buranın şartlarına göre stratejiler geliştirmek lazım. Son dört sezondur bu anlayışı ön plana çıkardık. Şirket sahiplerimiz, üreticilerimiz bu anlayışı benimsedi. Oluşan sinerji ile bu seviyeyi yakaladık. Önceleri mağaza açmak için biz AVM’leri ikna etmeye çalışıyorduk. Şimdi her yeni açılan AVM bize mağaza teklifinde bulunuyor. Markamız biliniyor ve tercih ediliyor. Bu gurur verici.” dedi.

Aydınlı 42 ülkeye mal ihraç ediyor

Aydınlı Gruop’un Türkiye’de 200’ün üzerinde, yurt dışında da 50’nin üzerinde mağazası bulunuyor. Group toplam ihracatının yüzde 40’ını Rusya’ya gerçekleştiriyor. 2011’de 34 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Aydınlı, bunun 11,5 milyon dolarını Rusya’ya yaptı. 2012’de beklenen 42 milyon dolarlık ihracat içinde Rusya’nın payı ise yüzde 42 ile 18 milyon dolar. Aydınlı 2013 için ise 23 milyon doları Rusya olmak üzere 50 milyon dolarlık ihracat planlıyor. Dünyada 42 ülkede 780 milyon nüfusa hitap eden Aydınlı Group’un 2011 cirosu 490 milyon, 2012 hedefi ise 660 milyon TL.