Rusya'da hızlı donan susuz beton icad edildi

645

Rusyalı bilim adamları, tüm aşırı hava olaylarına karşı koyabilen bir beton icat ettiler. Bu ürün, diğer tür betonlardan daha sağlam olduğu gibi daha hızlı katılaşıyor. Bu, acil onarım talep eden köprü, barajlar ve yollar için özellikle önemlidir. Üstelik onarım çalışmaları artık her türlü hava koşulunda yapılabilir.

İlk bakışta, bu süper beton da diğerleri gibi kum, kırma granit ve çimentodan yapılıyor. Fakat su yerine özel polimer sıvı kullanılıyor. Betona benzersiz nitelikler kazandıran da budur. Mendeleyev Kimya Teknoloji Üniversitesi çalışanlarından Aleksandr Nikitük, Rusya’nın Sesi radyosuna verdiği demeçte bununla ilgili olarak şunları söyledi:

“Yeni beton, sıfırın altında 28 dereceye varan hava koşullarında denendi. Bundan başka, şiddetli yağmurda, hatta su altında denendi.”

Özel polimer sıvı, tüm bileşenlere işleyerek sağlamlaştırıyor ve aynı zamanda kimyasal etkilere karşı koruyor. Bu, bilhassa, beton örneklerinin hidroklorik aside yerleştirildiğinde görülmektedir. Mendeleyev Kimya Teknoloji Üniversitesi çalışanlarından Yelena Pisarenko, Rusya’nın Sesi radyosuna verdiği demeçte şunları anlattı:

“Sıradan bir beton parçasını hidroklorik aside yerleştiriyoruz. İlk birkaç saniye içinde çok şiddetli tepkimeye şahit oluyoruz. Beton bozuluyor. Aynısını yeni betonla da yapıyoruz. Bu durumda, hiçbir dış tepkime belirtilerini göremiyoruz.”

Bilim adamlarının iddia ettiğine göre yeni ürünün bu niteliği, sürekli aşındırıcı sıvı ve kimyasal maddelere maruz kalan sanayi tesisleri, köprü ve üst geçitlerin onarımında yararlı olacaktır.

Yeni betonun başka bir niteliği de yapı ve tamirat işçileri için büyük önem taşıyor. O da katılaşma hızıdır. Barajlarda veya havalimanı kalkış-iniş pistlerinde oluşan deliklerin kapatılması için bu niteliğin önemi çok büyüktür. Sırada betonun gerekli sağlamlığı kazanabilmesi için bir ay gerek. Yeni beton ise 1,5 saatte katılaşıyor ve sade betondan yaklaşık iki kat daha sağlam oluyor. Üniversal karakter taşıyan yeni tür beton, mevcut malzemelerin yerini kolayca alabilecek. Bilim adamlarına göre süper betonun fiyatı olağan çimentonun fiyatından daha yüksek olmayacak.