Rusya'nın geri gönderdiği ürünlerin yüzde 90'ı Türkiye'den

174

Türkiye’den getirilen 26 ton mandalinada Akdeniz sineği bulunduğu gerekçesiyle geri gönderildi. Rus makamlar Ekim ayında geri gönderilen ürünlerin yüzde 90’nın Türkiye’den geldiğine işaret ediyor.

Rusya’nın Karadeniz kıyısı Novorossiysk kent limanında Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) yetkilileri Türkiye’den getirilen toplam 26 ton mandalina üzerinde özel sağlık taraması yaptı. Cihan’a konuşan Rosselhoznadzor Basın Sözcüsü Aleksey Alekseyenko, “Türkiye’den getirilen 26 ton mandalinayı kontrol ettik. Mandalina üzerinde 22 Ekim tarihli hijyenik sağlık sertifikası da bulunuyordu. Fakat belgeye rağmen, laboratuvar ortamında yapılan araştırmada Türk mandalinasında tehlikeli haşarat sayılan Akdeniz sineği tespit edildi. Bu nedenle 26 ton mandalinanın Türkiye’ye geri gönderilmesine karar verdik” bilgisini verdi.

Türkiye’den getirilen meyve ürünlerinde sık sık Akdeniz sineği bulduklarını belirten Rosselhoznadzor Sözcüsü, “Sırf Ekim ayında bu tehlkeli haşarata bulaşmış beş parti sevkiyatı durdurduk. Bu yüzden Ekim ayında 240 tondan fazla meyve ürünlerini geri gönderdik. Bu partilerin yüzde 90’ı da Türkiye’den gelmişti. Türk meslektaşlarımızı konuyla ilgili ve daha önce yaptığımız görüşmeler bağlamında daha hassas davranmaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.