Karaaslan: Rusya'da 100 bin dolarla iş yapma devri bitti

117

Naki Karaaslan, Moskova’daki Türk iş çevresinin kilit şahsiyetlerinden biridir. Rusya’da geçirdiği 21 yıl içinde ‘başıboş 90-lı yılları’, 1998 krizini ve 2000-li yıllardaki ekonomik kalkınmayı yaşamıştır. Geçtiğimiz günlerde Rus Türk İşadamları Derneği (RTİB) Başkanlığı’na seçilen Naki Karaaslan, Rusya’nın Sesi’ne verdiği röportajda dernek başkanı olarak planlarından, Rusya’da iş yapma şartlarının dinamiğinden ve kendi öyküsünden bahsetti.

Karışım çok keyifli bir şey

Naki Karaaslan Rusya’ya çok şey borçlu olduğunu itiraf ediyor. RTİB Başkanı, ‘Benim iki vatanım var birisi Türkiye birisi Rusya. Rusya’da kendimi buldum, ailemi kurdum onun için bu ülkeye borcum var’ diyor ve sözlerine iki ülkenin de her seviyede daha fazla senteze yönelmesi gerektiğini ekliyor. Naki Karaaslan bu konuda ‘Karışım çok keyifli bir şey. O karışım iki ülkeyi birbirine yakınlaştıracak’ şeklinde düşüncelerinin altını çizdi. Gerçekten de sözlerinin bir kanıtı olarak çalışma odasındaki duvarlarda ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal ve Şair Nazım Hikmet’in portreleri birbirine bakıyor.

Türk inşaat firmalarına hizmet vermek üzere doktor olarak Moskova’daki çalışma hayatına başlayan Naki Karaaslan oldukça hızlı bir şekilde kendi polikliniğini açtı. Bunu yaparken birbirinden ağır ve değişik profilli doktorluk mesleğini ve girişimcilik faaliyetini bir bütün içinde geliştirmeyi başardı. Ancak hayat şartlarını iş alanı konusunda kendisini bir seçim yapmaya itti.

İşadamı bu konuda bakın neler anlattı: ‘1994 – 1995 yıllarındaki kriz, kopmaz bir şekilde bağlı olduğumuz inşaat sektörüne büyük darbe vurdu. Bu nedenle de faaliyetimizi gıda sektörüne ve restoran işi üzerine yoğunlaştırdık. İşte bu dönemde Bosphorus Restoranı’nı açtık. Yeri gelmişken hatırlatayım restoranımız eylülde 15. kuruluş yıldönümünü kutladı. Aynı şekilde ‘Sixteens’ restoranlar zinciri kurduk, 1999’da ise lisanslı döner üretimine başladık. Daha sonra kendi kaynaklarımızla gayrimenkul yatırımları yaptık.

‘İş adamın bir ayağı işidir ikinci ayağı sosyal faaliyetleri’

Naki Karaslan, kendine saygı duyan her işadamının içinde yaşadığı toplumun sosyal hayatına yapacağı katkının önemini anlaması gerektiği konusunda emin. Karaaslan bu konuda ‘İş adamın bir ayağı işidir ikinci ayağı sosyal faaliyetleri, diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: Japonların güzel lafı var: bir yıl sonrasını düşünüyorsanız pirinç, on yıl sonrasını düşünüyorsanız ağaç, yüz yıl sonrasını düşünüyorsanız insan yetiştirin. Onun için Japonlar herşeyi eğitime verdiker. Rusya’nın da Türkiye’nin de gelişmesinde en önemli şey eğitimdir. Bunlara işadamalarımızın imkanları ölçüsünde eğitim sektörüne katkıda bulunmaları gerekir.

RTİB’in misyonu

Naki Karaaslan, Rus Türk İşadamları Derneği’nin ana faaliyet amacı olarak Türk işadamları ve yatırımcıları için Rusya’da rehber olmak olarak görüyor. Naki Karaaslan bu konuda ‘Bizim hedefimiz Türklere Rusya’yı anlatmak. Türk yatırımcıyı Rusya’ya çekmek, önümüzdeki yıl da Avrupa’daki Türk işadamlarına Rusya’daki iş imkanlarını anlatmak ve Rusya’yı tanıtmaktır.’ dedi.

Takım çalışması

Naki Karaaslan, ‘Bildiğiniz üzere RTİB Başkanlığı seçimlerine Ali Galip Savaşır ile bir tandem halinde girdik. Çalışma şartlarımıza göre kendisi bir yıl boyunca RTİB başkanlığı görevini başları ile ifa etti, şimdi de bu görevi ben üstlendim’ diyor. Karaaslan, Ali Galip Savaşır’ın başarılarından bahsederken bir yönetim takımı kurulmuş olmasını, yönetim yapısının ve üyelik sisteminin iyileştirilmesini saydı. 100 bin Rus vatandaşına istihdam imkanı yaratan ve 10 milyar Dolar’dan fazla yatırım yapmış olan Türk işadamlarını hakkıyla temsil etmek ve Rus-Türk ilişkilerinde hak ettiği yere getirmektir.

Ciddi yatırımcıların zamanı geldi

Naki Karaaslan, röportajın sonunda Rusya’daki yatırım ortamı konusunda değerlendirmelerde bulundu. Karaaslan bu konuda ‘Muhakkak ki ekonomik ve hukuki şartlar iyileşti, altyapı iyidir, gümrük önemli ölçüde çalışmalarını iyileştirdi’ dedi. Ancak Karaaslan artık ciddi yatırımcıların zamanın geldiğinin de altını çizdi: ‘Artık cebine 100.000 Dolar koyan iş adamların iş yapma şansı yok. Rusya’yı düşünüyorsanız uzun vadeli çalışmaya hazır olmalısınız. Rusya’ya birikiminizle geleceksiniz. Rekabet şartları oluşmuş durumda’.