Rusya 160 milyar dolar fazla verdi; 15 milyarı Türkiye’den

50

Petrol varil fiyatlarının beklentilerin üzerinde seyretmesi Rusya’nın ilk dokuz ayda 159,9 milyar dolar ticaret fazlası vermesini sağladı. Rusya’nın artı ticaretinde Türkiye’nin ilk dokuz aylık katkısı ise yaklaşık 15 milyar dolar.

İlk dokuz ayda Türkiye’den Rusya’ya yapılan ihracatta 4,9 milyar doları buldu. Yıl sonu rakamlarının ise 6,8 milyar dolara yaklaşması öngörülüyor. Rusya’dan yapılan ithalat ise ilk 7 ayda 15 milyar dolar. Dokuz aylık ithalat rakamları ise 20 milyar doları bulması bekleniyor. Rusya’nın Türkiye’den elde ettiği ticaret fazlası ise ilk 9 ayda 15 milyar dolara yaklaşıyor.

Rusya ilk dokuz aylık dönemde ticaret fazlasını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 artırarak 159,9 milyar dolara ulaştı. Rusya Federal Gümrük Servisi’nin verilerine göre, Rusya’ya yapılan ithalat yüzde 2 oranında artarak 225,8 milyar dolar oldu. İhracat ise yüzde 3,2 artışla 385,7 milyar dolar. Toplam ticaret hacmi ise yüzde 2,7 artışla 611,5 milyar dolara dayandı.

Petrol ve enerji ürünleri Rusya’nın Sovyetler Birliği ülkeleri dışındaki ihracatında yüzde 73,2’lik paya sahip. İlk dokuz aylık dönemde petrol ve doğalgaz ihracatı miktar olarak yüzde 4,3 azalırken, rakam olarak yüzde 4,3 oranında arttı.

Türkiye beşinci ticari partner

Avrupa Birliği Rusya’nın birinci ticaret partneri olarak kalmaya deva mediyor. İlk üç çeyrek için AB ülkelerinin toplam ticaretteki payı yüzde 48,8’e çıktı. Geçen yılın aynı döneminde bu oran yüzde 47,9 olarak gerçekleşmişti. APEC ülkeleri ile toplam ticaret ise ilk dokuz ayda yüzde 24,1’e yükseldi.

Rusya’nın bir numaralı ticaret partneri 64,8 milyar dolarlık toplam ticaret hacmi ile Çin. Rusya’nın Çin’le olan ticareti geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5 artış gösterdi.

Yüzde 24,7 artış sağlayan Hollanda 61,5 milyar dolarlık ticaret hacmi ile ikinci sırada yer alırken, yüzde 5,6 artış sağlayan Almanya 54,6 milyar dolarlı üçüncü ticaret partner oldu. Yüzde 0,1 artışla 25,6 milyar doları bulan İtalya’nın dördüncü olduğu listede, Türkiye ilk dokuz aylık dönemde yüzde 14,4 artış ve 25,6 milyar dolarlık toplam ticaret hacmi ile Rusya’nın beşinci büyük ticaret partneri konumunda. Yıl sonunda Rusya ve Türkiye arasında toplam ticaret hacminin 35 milyar doları bulması bekleniyor.