Rusya’da Türk tekstilcilerinin cirosu 3 milyar dolar

62

RTİB’in önderliğinde düzenlenen sohbet toplantısına çeşitli sektörlerden 35 işadamı katıldı. Sohbet toplantısına sektörlerinde kurumsal olarak Türkiye’nin en büyüklerinin yanında Rusya’da başarıyı yakalamış çeşitli sektörlerden işadamlarımız sorun ve önerilerini RTİB çatısı altında paylaştılar.

Toplantı sonucunda Rusya’nın 90’larda ki Rusya olmadığı, gerek finansal gerekse hukuksal olarak çok mesafe kaydettiği belirtildi. Halen halk arasındaki tabiri ile kara, yani vergisiz kazancın çok yakında sona ereceği üzerinde fikir birliğine varıldı. Firmaların bunu dikkate almaları ve kurumsal yapıya en kısa zamanda geçmelerine dikkat çekildi. RTİB sektör toplantısında, Rusya pazarında başarılı olabilmek için artık markalaşmadan başka alternatif olmadığına dikkat çekildi.

Tekstil-perakende sektöründen Colin’s ve Gizia’nın temsilcileri Internet üzerinden pazarlama ve Türk firmalarının AVM’lerde beraber hareket ederek kira konusunda avantaj sağlama konularında dikkat çektiler. Rusya’da iş yapan tekstilcilerin yıllık cirosunun 3 milyar dolar olduğu, bunun bir araya gelerek kullanılması gerekliliğinin altı çizildi. Moskova’da ki pazarlarda iş yapan ve yüz binlerce dolarlık ciroları bulunan işadamlarımız ise tüm markaların yer aldığı bir Türk pazarının yapılması konusunda önerilerini sundu.

Toplantı sonucunda RTİB üyesi işadamları sektör toplantılarının yapılarak, firmaların bilgi birikimlerini paylaşarak bir data oluşturulması ve ortak menfaatler için beraber hareket etme kararının önemine dikkat çekti. Toplatıya katılanların önerileri doğrultusunda sektör olarak; sanayi, inşaat, hizmet, tekstil-perakende ve turizm olmak üzere 5 ana sektör belirlenmiş olup, bunlardan gıda, lojistik ve tekstil sektörünü temsil eden firmalarımız bu ay içerisinde sektör temsilcileriyle bir araya gelinmesi yönünde karar alındı.