Rusya Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi

80

Bu yıl faiz artıran en büyük gelişen piyasa ekonomisi Rusya, enflasyon tehdidinin azalmasıyla politika faizini sabit tuttu.

Rusya'da enflasyonun sürpriz bir şekilde Ekim'de 6 aydır ilk kez yavaşlamasının ardından ülke, faizleri artırmaktan kaçındı.

Bu yıl faiz artıran tek gelişen piyasa ekonomisi Rusya'nın merkez bankası politika faizini yüzde 8.25'te bırakırken, kısa vadeli kredi faizi yüzde 5.5'te, mevduat faizi de yüzde 4.25'te tutuldu.

Rusya'da enflasyonun, merkez bankasının üst hedefi olan yüzde 6'nın üzerine çıkması üzerine ülke Eylül'de 16 ay sonra ilk kez refinansman oranını yükseltmişti. Rusya Merkez Bankası'ndaki üçüncü ve son dönemi 2013'te dolacak olan başkanı Sergey Ignatiev'in, ekonomi yavaşlar ve Polonya'dan Filipinler'e kadar birçok gelişen piyasa ekonomisi borçlanma maliyetlerini düşürürken, önümüzdeki yıl fiyat artışlarını kontrol altına alması gerekiyor.

Faiz kararının enflasyon riskleri ve ekonomik büyüme değerlendirmelerine dayandığının belirtildiği Rusya Merkez Bankası'nın açıklamasında, bankaların kredi aktivitelerinde istikrar sinyallerinin devam ettiğine dikkat çekildi. Banka, parasal sıkılaştırmanın ekonomik yavaşlama üzerindeki etkisinin kayda değer olmadığını da söyledi.