Büyük şirket olmak Rusya’da iş yapmak için yeterli değil

223

St. Petersburg Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen “Kariyer günleri” programında bir araya gelen çeşitli sektörlerden işadamları ve yöneticiler Rusya’da iş tecrübelerini paylaştı. Rusya’nın kültür başkenti St. Petersburg’da bulunan Rönesans Crown Otel’de gerçekleşen programa, çeşitli üniversitelerden öğrenci, akademisyen ve farklı alanlardan işadamları katıldı.

Programa katılan Sesam Group Genel Müdürü Zeki Gölcüklü, Rusya’ya girmek isteyen şirketlerin öncelikle piyasayı iyi analiz etmeleri gerektiğini söyledi. Büyük şirket olmanın Rusya’da başarılı olabilmek için yeterli bir kriter olmadığını vurgulayan Gölcüklü, “Rusya’daki gerçekler ve kanunlar göz önüne alınmalı. Mesela, Rusya’da eğitim oranı oldukça yüksek. Bu yüzden insanlar bir çok şeye dikkat ediyor. Mesela etiketler. Geçenlerde bir müşterimiz aradı. Çok sattığımız bir ürünü alıp laboratuvarda analiz ettirmiş. Etikette yazan oranın gerçeğinden farklı olduğunu söyledi. Bunun üzerine bende Türkiye’deki laboratuvarı aradım. Bana, ‘Kardeşim ürün lezzetli mi ona bak’ cevabını verdiler. Bu cevap yanlış. İşte buradaki bu mantığı yakaladığınız zaman burada yapamayacağınız iş yok.” şeklinde konuştu.

Rusya’da başarılı olmak için öncelikle Rusya’ya inanmalısınız

Programda söz alan Polar Marine şirketi Genel Müdürü Alper Hazne, iş hayatına atılmak için 4 yıllık eğitimin yeterli olduğunu ifade etti. Rusya’da iş yapmak için öncelikle çalışma tecrübesinin gerekli olduğunu vurgulayan Hazne, “Rusya’da iş yapmak için öncelikle Rusya’ya inanmak gerekir. Ayrıca uluslararası standartlarda çalışılması da çok önemli. Şirket, eğer başarıya ulaşıp belli bir büyüklüğe gelirse, bu aşamadan sonra mutlaka kurumsallaşması gerekli.” İfadelerini kullandı. Hazne, ayrıca Rusya’da makine sektöründe büyük boşluk olduğunu ve makineyle ilgili her alana yatırım yapılabileceğini de sözlerine ekledi.

Türk yöneticiler dünyada oldukça rağbet görüyor

Rusya’da uluslararası bir şirketin insan kaynakları müdürlüğünü yapan Metin Özer, özellikle Türk yöneticilerin uluslararası şirketler tarafından oldukça fazla tercih edildiğini söyledi. Amerikan menşeli şirket tarafından, 65 Türk yöneticinin dünyanın çeşitli bölgelerinde görevlendirdiğine dikkat çeken Özer, “Biz işe alırken belli kriterlere dikkat ediyoruz. Yöneticilik ve ikna kabiliyetinin olup olmadığı, sorumluluk alabilmesi gibi bir çok kriter. Ancak en önemlisi, diğer insanlarda az bulunan kabiliyetinin olup olmadığı. Eğer bu özellik o kişide varsa bizim için öncelikli haline geliyor.” dedi.

Programdan önce Rus-Türk Kültür Merkezi Müzik Grubu küçük bir konser verdi. Programa, Rönesans inşaat Kurumsal yönetim direktörü Hayrettin Koçak, Rönesans inşaat İnsan Kaynakları Müdürü Arda Beyendik, Rönesans Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Özgür Eyrice, Credit Europe Bank Bölge Müdür Yardımcısı Halit Gökmen, Four Seasons Otelleri İnsan Kaynakları Müdür Yardımcısı Selin İstanbullu konuşmacı olarak katıldı.