TUSKON, Rusya’dan Smolensk heyetini İstanbul’da ağırladı

240

Rusya ve Türkiye arasında ticaret köprüleri kurmaya devam eden TUSKON, bu kez Rus iş adamlarını Türkiye’ye götürdü. TUSKON, İstanbul’da düzenlediği Rusya Federasyonu Smolensk Bölgesi Ticaret ve Yatırım İmkanları programında iki ülke yatırım ve ticari ilişkilerini ele aldı.

Rusya’dan gelen girişimciler, tekstil ve lojistik başta olmak üzere farklı sektörlerden TUSKON üyesi Türk girişimcilerle ikili görüşmeler gerçekleştirdi ve ticari anlaşmalar imzaladı.

Smolensk Ticaret Odası Başkanı Sn. Vilademir Arkhipenko yaptığı konuşmada bu programın düzenlenmesindeki katkıları nedeniyle, TUSKON ve bağlı derneklerine teşekkür etti. Arkhipenko, bu tür buluşmaların faydalı olacağını, iki ülke arasındaki ticarete büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Smolensk Ticaret Odası Başkanı ayrıca, bölgedeki yatırım imkanlarını anlatarak Rus ve Turk iş adamlarının yapacakları ortaklıkları, Türk tekstil markalarının bölgede yeni mağazalar açmalarını ve bölgedeki mağaza zincirleriyle ortaklıkları konusunda çalışmalarını destekleyeceklerini belirtti.

TUSKON’a bağlı Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu (MARİFED) Başkanı U. Murat Gültekin yaptığı konuşmada, “Rusya’dan üst düzey yetkililerin, iş adamları heyetiyle ülkemize yaptıkları ziyaretler bizi heyecanlandırıyor. İş adamlarımızın bu fırsatları en iyi şekilde değerlendireceklerine inanıyorum.” dedi.

İNFO Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hakan Doğrugüven de yaptığı konuşmasında atılan bu adımların daha da büyüyerek gelişmesi temennisinde bulundu.

TUSKON Temsilcisi Ali Tırnava ise Rusya’nın Moskova’dan ibaret olmadığını çok iyi anladıklarını ve bölgeler ile ilişkileri geliştirmeye devam edeceklerini, bu bağlamda ise en kısa zamanda bölgeye üye işadamları ile bir iade-i ziyaret gerçekleştireceklerini söyledi.