Rusya işletmeler birliği OPORA’nın 10. yılına TUSKON çıkarması

90

Rusya Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Birliği OPORA 10. yılını yüzlerce iş adamı ile birlikte Moskova’da kutladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tebrik mesajı gönderdiği toplantının açılışını Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalov yaptı.

OPORA’nın Rusya ekonomisinin kalkınması için en önemli organizasyon olduğunu ifade eden Şuvalov, “Gazprom ve Rosneft gibi şirketler Rusya ekonomisi için son derece önemli… Ancak, Rusya’nın geleceği orta sınıfın istikrarında.” dedi.

İktidar partisi Birleşik Rusya milletvekili İgor Rudenski, konuşmasında iş dünyasının devletin müdahalesine karşı korunması gerektiğine vurgu yaptı. Duma Ekonomik Politikalar ve Girişimcilik Komisyonu Başkanı Rudenski, “Toplumda küçük işletmeler açısından çalışma ortamları ve algısını değiştirmeye ihtiyacımız var…” dedi.

Toplantıya Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanı Andrey Belousov ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Yardımcısı Elvira Nabiullina ve Rusya Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Birliği (OPORA) Başkanı Sergey Borisov katıldı. Türk iş dünyasının en yaygın sivil toplum kuruluşu Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rıza Nur Meral de toplantıda yer aldı.

Toplantıda yaptığı konuşmada OPORA’nın 10. yılını kutlayan Meral, TUSKON bünyesinde 7 Federasyon, 173 işadamı derneği 120 000 şirketi temsil eden 46 000 üye işadamının yer aldığını söyledi. TUSKON Kuruluşundan bu yana, Türk müteşebbislerinin ticaret, yatırım ve ortaklıklar yoluyla yurt dışına açılmaları için projeler üreten ve kısa zamanda yurt içinde ve yurtdışında çok geniş bir ilişki ağına ulaştığını hatırlatan Meral, Rusya’yı çok önemsediklerini, OPORA ile birlikte çok verimli çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

İki kurumun iş birliği içerisinde karşılıklı ziyaretler gerçekleştirerek, ortak yatırım ve ticaret imkanlarının oluşmasına önemli katkı sağladığına değinen TUSKON Başkanı, “Biz Rusya ve Türkiye olarak komşu iki ülkeyiz. Birbirimizi tamamlayan özelliklere sahibiz. Rusya uzay sanayi, metalürji, enerji, güçlü ağır sanayisiyle ve büyük pazarıyla Türkiye için çok önemli. Türkiye de çok gelişmiş aktif orta ölçekli KOBİ’leri ile Rusya için iyi bir model.” tespitinde bulundu.

введите описание рисунка2011 yılında imzalanan TUSKON-OPORA-KOSGEB ortak işbirliği anlaşması çerçevesinde küçük ve orta ölçekli şirketler arasında iş birliğini desteklediklerini ve gelişmesine katkı sağladıklarını ifade eden Meral, “Rusya Federasyonu ve Türkiye arasındaki politik ve ekonomik ilişkilerin gelişmesinde liderlerin çok önemli rol oynadığını düşünüyoruz. Rusya Federasyonu Başkanı Sayın Vladimir Putin’e Türk iş dünyasına ve Türk işadamlarına verdiği destekten dolayı TUSKON ve Türk iş dünyası adına teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

“Küçük işletmeler, yeni ekonomiye eşit” sloganı ile yola çıkan OPORA’nın toplantısında Rusya ekonomisinin çeşitlenmesinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin oynadığı rol ele alındı.

TUSKON Başkanı Meral, tören sonunda OPORA Başkanı Borisov’la ikili görüşme gerçekleştirdi ve karşılıklı hediyeler takdim edildi. Sberbank Başkan yardımcılığına getirilen Borisov, OPORA Başkanlığını devretmeye hazırlanıyor. Görüşmede Meral’a programa katılımı vesilesi ile teşekkür eden Borisov, “Bu güzel günümüzde bizi yalnız bırakmadınız. Bunu hiçbir zaman unutmayacağız.” dedi. TUSKON Başkanı Meral, forum vesilesi Rusya iş dünyasının temsilcileri ile de ikili görüşmeler gerçekleştirdi.