Ukrayna, Rusya’ya göre 100 dolar daha ucuza Avrupa’dan gaz alıyor

17

Rusya ile doğalgaz fiyatları ve transit geçiş konusunda sorun yaşayan Ukrayna, Avrupa’dan doğalgaz alımına başladı.

2013 için Rusya’dan ithalat planını 20 milyar metreküpe kadar çeken Kiev, Alman enerji devi RWE’den de 5 milyar metreküp doğalgaz alacak. Ukrayna, RWE’nin Gazprom’a göre bin metreküpte 100 dolar daha düşük fiyat verdiğini belirtiyor.

Ukrayna Enerji Şirketi Naftogaz Başkan Yardımcısı Vadim Çuprun konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Rusya’dan 2012’de 27,7 milyar metreküp doğalgaz alacaklarını, 2013’te bu rakamın 20 milyar metreküpte kalacağını ifade etti.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çuprun, RWE’den aldıkları doğalgazın Gazprom’a göre bin metreküp için 100 dolar daha ucuz olduğunu söyledi.

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan doğal krizi nedeni ile kış günlerinde Avrupa doğalgazsız kalmış, Rusya lideri Vladimir Putin’le, Ukrayna Eski Başbakanı Yulia Timoşenko 2009’da doğalgaz anlaşması imzalamıştı. Anlaşmanın Ukrayna’nın aleyhine olduğunu düşünen Kiev yönetimi iyileştirme taleplerine olumlu cevap alamadı. Timoşenko da anlaşma nedeni ile 7 yıl hapis cezası aldı.

Ukrayna’nın 2012 için Gazprom’la 52 milyar metreküp doğalgaz alım anlaşması bulunuyor. Buna göre 41,6 milyar metreküpün altındaki alımlar için “al ya da öde” prensibi çerçevesinde ödeme yapmak zorunda kalacak. Ukrayna anlaşmada belirlenen miktarı 27,5 milyar metreküpe çektiğini ifade etse de, Gazprom henüz bu şartları kabul etmiş değil.