Hayat Holding, Rusya yatırımları ile dünyada ilk beşe girecek

2316

Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kiğılı, ve Yönetim Kurulu üyelerini makamında kabul eden Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan’ın Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, Hayat Holding’in Alabuga özel ekonomi bölgesindeki yatırımlarından ziyadesi ile memnun olduklarını söyledi. Rusya’ya 1 milyar dolarlık yatırım planlayan Hayat Holding, bu yatırımlarıyla grup şirketlerinden Kastamonu Entegre’nin ağaç bazlı panel sektöründe dünyanın ilk beş şirketi arasında olmayı hedefliyor.

Minnihanov, Alabuga bölgesinin önemli yatırımcıları arasında yer alan Hayat Holding’in fabrikalarının başarılı bir şekilde üretime başlayabilmeleri için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Özel ekonomi bölgesi ile ilgili gelişmelerin de ele alındığı toplantıda Kiğılı, Minnihanov’a desteklerinden dolayı teşekkür etti.

resim tanımı girinKimya sanayi ve ağaç sektöründe üretim yapan Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden Hayat Holding, Rusya’nın 3 ayrı bölgesinde yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım yapacak. İlk yatırımını Tataristan'ın Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi'nde gerçekleştiren grup, Krasnodar ve Moskova Bölgesi’nde de benzer yatırımlar planlıyor.

Hayat Holding şirketlerinden Kastamonu Entegre’nin Alabuga’da kurduğu MDF üzerine üretim yapacak fabrikası 210 milyon dolara, yonga levha üretimi yapacak fabrikası 140 milyon dolara mal olacak. Üçüncü fabrikası ise 180 milyon dolarlık OSB fabrikası olacak. Özel bölgede Holding’in diğer şirketi Hayat Kimya da kağıt üretimi ile ilgili 100 milyon dolarlık fabrika yatırımına başladı.

Rusya ziyareti vesilesi ile Cihan Haber Ajansı’nın sorularını cevaplandıran Kiğılı, Romanya, Bulgaristan, Bosna-Hersek , Cezayir , Mısır ve Ukrayna’da yatırımları olduğunu, coğrafi yakınlığı da dikkate alarak Rusya’daki yatırımlara önem verdiklerini, böylece bölgesel olarak daha güçlü bir yapı kazanacaklarını söyledi.

Kastamonu Entegre olarak 3 etap yatırım planladıklarını ifade eden Kiğılı, “Birinci etap MDF üzerine, ikinci etap yonga levha ve üçüncü etap da OSB fabrikaları olacak. Geçen yıl başladığımız MDF yatırımlarımız 2013 Eylül ayında devreye giriyor. Hayat Kimya olarak da kağıt fabrikası (tissue) yatırımına başladık.” dedi.

Rusya-Türkiye ilişkileri daha da gelişecek

Son yıllarda Rusya-Türkiye ilişkilerinin her alanda geliştiğine dikkat çeken Kiğılı, “Ticari ve ekonomik alanda ikili ilişkilerde önemli ivme kaydedildi. Hem de ticaret hacimleri arttı. Hem de karşılıklı yatırımlar hız kazandı. Dolayısı ile bu ilişkilerin çok daha gelişeceğini ve daha geniş kapsamlı işbirliklerinin oluşacağını düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Kiğılı Suriye başta olmak üzere bölgede yaşanan sorunların da en kısa sürede çözüme kavuşmasını ümit ettiklerini, bu tür sorunların ikili ilişkileri etkileyecek boyutta olmayacağını düşündüklerini vurguladı.

Alabuga yatırım açısından son derece avantajlı

Rusya Federasyonu’na gerçekleştirdikleri ziyarette Tataristan temaslarından son derece memnun olduklarını kaydeden Kiğılı, “Yatırımlarımızın planlanan takvimde ilerlemesi bizleri memnun etti. Tatatristan Cumhurbaşkanı Minnihanov’un yakın ilgi ve samimiyetinden de son derece memnun kaldık.” değerlendirmesinde bulundu. Türk girişimci Kiğılı, Rusya’da yatırım yapacak şirketlerin Tataristan Cumhuriyeti’ndeki imkanları değerlendirmelerini, bölgede hazır sanayi alt yapısının olması ve bölgenin lojistik merkez olması açısından son derece avantajlı olduğu tavsiyesinde bulundu.

Dünyanın en büyük tesisi olacak

Kastamonu Entegre Genel Müdür Yardımcısı Güven de yaptığı değerlendirmede dünya ormanlarının yüzde 28’inin Rusya’da olduğunu, Rusya’nın üç farklı lokasyonunda yatırım yapacaklarını ve 10 yıl boyunca yatırım süreçlerinin devam edeceğini söyledi. Toplamda 1 milyar dolarlık bir yatırım planlandığını, bunun 500 milyon dolarının Tataristan’da gerçekleşeceğini kaydeden Güven, “Buradaki MDF, Yonga Levha ve MDF tesisleri tamamlandığında alanında dünyanın en büyüğü olacak. Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın da 5. büyük firmasıyız. Dünyada 8. sıradayız. Tataristan yatırımı tamamlandığında dünyanın ilk beş firması arasına gireceğiz.” dedi.

resim tanımı girinTürkiye’nin 6 ayrı noktasındaki yatırımlarla pazarda yer aldıklarını ifade eden Güven, “Türkiye belli bir doyuma ulaştı. Büyüme potansiyeli olarak Balkanlar ve Rusya’yı belirledik. Rusya’da hammadde bol. Bir de büyüyen pazar. Türkiye’de kişi başına mobilya harcaması 150-200 dolar civarında. Avrupa’da, Amerika’da bu rakam 350-500 dolar seviyesine çıkıyor. Rusya da bu rakam henüz 40 dolar seviyesinde. Bu açıdan fırsatlar var. Bir de bizi alt yapı ve bürokrasi konusunda korkutmuşlardı. Alabuga özel ekonomi bölgesinde bu sorunları çok hızlı aşıyoruz. Federal ve yerel düzeyde yetkililerin destekleri ile sorunlarımızı hızlı bir şekilde aşıyoruz. Kendilerine minnettarız.” değerlendirmesinde bulundu.

Küresel ekonomik krizin etkili olduğu dönemde tam kapasite çalışmaya devam eden Hayat Holding 8 bin çalışanı ile 2009'da 1,35 milyar dolarlık ciro gerçekleştirdi. 2011 cirosu 1,65 milyar dolar oldu. 2012 ciro tahmini ise 2,1 milyar dolar. Türkiye pazarında etkin olan Holding'in Romanya, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Mısır ve Cezayir'de fabrikaları bulunuyor.