RUTİD, Moskova Sanayi ve Ticaret Odası ile anlaşma imzaladı

673

Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD), Moskova Sanayi ve Ticaret Odası (MTPP) ile işbirliği anlaşması imzaladı. Rusya’da faaliyette bulunan Türk iş adamlarının Rus meslektaşları ile işbirliklerini geliştirmek için bir dizi faaliyet öngören anlaşmayı MTTP Genel Müdür Yardımcısı Sergey Kuzmin ve RUTİD Başkanı Esat Sarı parafe etti. MTTP’nin merkezinde yapılan programa RUTİD üyesi iş adamları, Rus iş adamları ve Moskova mobilya fuarına gelen Türk girişimciler katıldı.

resim tanımı girinToplantıda bir konuşma yapan MTTP Genel Müdürü Yuri Azarov, RUTİD ve Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ile ortak çalışmaktan memnun olduklarını, Rus ve Türk iş adamları arasında ikili ve toplu görüşmelere aracı olacaklarını söyledi. Rusya ve Türkiye arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin çok sağlam temeller üzerinde geliştiğine değinen Azarov, “Yatırım alanında çok sevindirici adımlar atılıyor. Turizm ilişkilerimiz hızla gelişiyor. Lojistik ve ulaşım gibi alt yapı sektörleri de büyüyor. Biz her türlü işbirliğini desteklemeye hazırız.” dedi.

resim tanımı girinRusya ve Türkiye arasında 100 milyar dolarlık toplam ticaret hacmi hedefine ulaşmak için çalıştıklarını ifade eden RUTİD Başkanı Sarı da, “Dernek olarak Rusya’da iş dünyası ile ilgili kurumlarla ilişkilerimizi artırıyoruz. Böylece üyelerimize ve Türkiye’den destek isteyen firmalara çok rahat Rusya ayağında destek sağlıyoruz. Bugün mobilya fuarını da vesile ederek Türkiye’den gelen girişimcilerimizi, Rus meslektaşları ile ikili görüşme imkanı da hazırladık. Bu çalışmalarımızı diğer sektörlerle de geliştireceğiz. İki ülke karşılıklı olarak dev yatırımlara imza atıyor. Önümüzdeki dönemde yatırımların çok daha hızlanacağını düşünüyorum. Partner kuruluşumuz TUSKON’la birlikte iş adamlarımızın yolunu açmaya devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

resim tanımı girinRusya Mobilyacılar ve Ağaç İşletmeleri Derneği Başkan Yardımcısı Vladimir Makayev de yaptığı konuşmada Türk girişimcilerin Rusya’ya olan ilgisinden memnun olduklarını, RUTİD ve TUSKON’la çok başarılı çalışmalar yaptıklarını vurguladı. Dernekler olarak üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini ve 100 milyar dolarlık hedefi benimsediklerini kaydeden Makayev, iş dünyasında imzalanan yeni anlaşmaların işbirliklerinin önünü açacağını söyledi.

resim tanımı girin

Dünya mobilya sektörü 376 milyar dolar

Türkiye Mobilya Sanayiciler Derneği (MOSDER) Başkanı ve Alfemo Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Davulcuoğlu da yaptığı değerlendirmede dünyada mobilya üretim hacminin 376 milyar dolar olduğunu, bunun 109 milyar dolarını da ihracat rakamlarının oluşturduğunu söyledi. Türkiye’nin mobilya sektörünün 2010’da 4,8 milyar dolarla 16., Rusya’nın da 4,6 milyar dolarla 17. sırada olduğu bilgisini veren Davulcuoğlu, “2012’de Türkiye bu rakamı 6 milyar dolara çıkardı. Rusya’da da benzer rakamlar var. İhracat açısından baktığımızda Türkiye 2010’da 1,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Rusya ise 200 milyon dolar. İhracat açısından Türkiye 21, Rusya ise 44. sırada idi. Türkiye 2012’de 2 milyar dolar ihracatla ilk 10 ülke arasına girecek. Sektörün ihracat rakamları çok hızlı gelişiyor.” bilgisini verdi.

Rusya’da mobilya sektörü 3-4 kat büyüyecek

Türkiye’nin Rusya’ya ihracatının mobilya ihracatının 2011’de 49 milyon doları bulduğunu, 2012’de bu rakamın 60 milyon dolar seviyesine çıkacağını kaydeden Davulcuoğlu, “Türkiye’de kişi başına düşen mobilya harcaması 150 dolar seviyesinde. Bu rakam Rusya’da henüz 50 dolar civarında. Rusya çok hızlı büyüyen bir ülke. Ruslar çok zevkli insanlar. Önce giyim kuşama harcama yaptılar. Evler yenileniyor. Sıra mobilyalara geldi. Rusya’nın mobilya harcamalarının 3-4 kat artacağını düşünüyoruz. Rusya’da büyüyen mobilya pazarında Türk mobilya sektörü de büyüyecek. Türk mobilyaları tasarım ve çizgi olarak Avrupa’yı yakalamış durumda. Fiyat olarak ise Asya rakamlarında. Rusya’nın kaliteli ve makul fiyat beklentisi ile örtüşüyor. Bir diğer önemli avantaj da Türk mobilya sektörünün tüm ürünleri bir konsept olarak sunması. Türk mobilyacılar bu konsept bütünlüğü ile 173 ülkeye ihracat yapıyor.” dedi.

resim tanımı girin

RUTİD ve TUSKON Türk girişimcileri cesaretlendiriyor

RUTİD ve TUSKON’un Türk girişimcilerini cesaretlendirdiğini, gönüllü Rusya elçiliği yaptıklarına işaret eden Davulcuoğlu, “Bize Rusya’nın ne kadar önemli bir Pazar olduğunu telkin ediyorlar. Bizi cesaretlendiriyorlar. Bizim önümüzü açtıkları için kendilerine minnettarız.” ifadelerini kullandı. Türk iş adamı Rus mobilya sektörünün temsilcilerini Türkiye’ye davet etti.

Bursa’dan 13 ayrı sektörden 900 iş adamını temsilen konuşan Bursa Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD) Başkanı Ali Fuat Er de, alternatif Pazar üretim alanları oluşturma arayışı içinde olduklarını, dışa açılım ve ortaklık kültürü ile Rusya’da iş yapmaktan büyük memnuniyet duyacaklarını kaydetti. TUSKON Rusya Temsilcisi Ali Tırnava’nın moderatörlüğünü yaptığı toplantıya, Başbakanlık Yatırım Tanıtım ve Destek Ajansı Rusya ve BDT ülkeleri Temsilcisi Eduard Zubairov da katıldı. Rus ve Türk iş adamları toplantı sonrası ikili iş görüşmeleri yapma imkanı buldu.