Rusya’da distribütörlük anlaşması imzalayan Alfemo, yatırım planlıyor

1629

İnşaat, tekstil ve gıda sektörünün ardından Türk mobilya sektörü de Rusya pazarında yatırımlarını geliştirmeye başladı. Türkiye’nin öncü mobilya markalarından Alfemo, Rusya’da distribütörlük anlaşması imzaladı. Rusya’da markalaşma ve mağazalaşma çalışmalarına başladıklarını kaydeden Alfemo Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, Rusya’da üretim yapmayı planladıklarını söyledi.

Cihan Haber Ajansı’na mobilya sektörü ve Rusya çalışmaları ile ilgili değerlendirmede bulunan Davulcuoğlu, “Türk mobilya sektörü olarak Rusya’ya 2012’de 60 milyon dolar ihracat gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin 2 milyar dolarlık ihracatında Rusya hak ettiği payı bulmuş değil. Irak 300 milyon dolarla ilk sırada. Zenginleşen Rus halkı giyim kuşamına harcama yapıyor. Evlerini değiştiriyor. Şimdi de mobilyalarını yenileyecekler. Çok canlı bir pazar olacak. Yeni evlere yeni mobilyalar alınacak. Rusya pazarına mobilya ihracat rakamlarımız kısa sürede 100-150 milyon dolarlar seviyesine çıkabilir.” dedi.

Rusya pazarında 3 kat büyüme imkanı var

Rusya’nın sadece ürün satılacak bir pazar olmadığına değinen Alfemo Yönetim Kurulu Başkanı, “Rusya çok geniş bir coğrafyanın merkez ülkesi. Mobilyanın doğası gereği navlun maliyeti çok yüksek. O yüzden Rusya pazarında üretim ayağı da mutlaka düşünülmeli…” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türkiye Mobilya Sanayiciler Derneği (MOSDER) Başkanlığı görevini de sürdüren Davulcuoğlu, önümüzdeki 5-10 yıl içinde Türkiye’den önemli üreticilerin Rusya pazarında yatırımlarını artıracaklarını, Rusya pazarında 3 kat büyüme imkanı olduğunu, mobilya sektörü açısından Rusya pazarında heyecanlandıran bir döneme girildiğini söyledi.

Alfemo 60’dan fazla ülkeye ihracat yapıyor

Alfemo’nun genç, dinamik ve modern çizgileri olan bir marka olduğunu ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı, 60’dan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını, Türkiye’yi dışarıda yüz akı ile temsil ettiklerini ifade etti.

Rusya pazarında 1 yıldan bu yana devam eden çalışmaların sonuca ulaştığını, distribütörlük anlaşması imzaladıklarını kaydeden Davulcuoğlu, “Rusya’da markalaşma ve mağazalaşma dönemine girdik. Devamında da üretim aşamasını düşünür hale gelmemiz gerekiyor. 2011’de mobilya olarak ciromuz 100 milyon doları buldu. Bunun 20 milyon dolarını ihracat oluşturuyor.” bilgisini aktardı.

Türkiye mobilya sektörü toplam hacmi 6 milyar dolar

Dünyada mobilya üretim hacminin 376 milyar dolar olduğunu, bunun 109 milyar dolarını da ihracat rakamlarının oluşturduğunu söyleyen Davulcuoğlu, “Türkiye mobilya sektörü 2010’da 4,8 milyar dolarla 16., Rusya da 4,6 milyar dolarla 17. sırada. 2012’de Türkiye bu rakamı 6 milyar dolara çıkardı. Rusya’da da benzer rakamlar var. İhracat açısından baktığımızda Türkiye 2010’da 1,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Rusya ise 200 milyon dolar. İhracat açısından Türkiye 21, Rusya ise 44. sırada idi. Türkiye 2012’de 2 milyar dolar ihracatla ilk 10 ülke arasına girecek. Sektörün ihracat rakamları çok hızlı gelişiyor.” bilgisini verdi.