Gazprom imzaladı, Rusya'dan özel sektör de doğalgaz ithal edecek

250

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, sektörde işlerin iyi gittiğini belirterek, Gazprom tarafından önceki gün 6 milyar metreküplük doğalgazın özel sektöre verilmesine yönelik kontratların imzalandığını açıkladı.

Kayseri’de katıldığı bir açılışta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Bakan Yıldız, kışın doğalgaz ve elektrikte tedarik sıkıntısı beklemediklerini kaydetti. Putin’in Türkiye ziyaretinde yeni adımların atılacağı mesajını veren Bakan Yıldız, “Önümüzdeki iki hafta içinde Sayın Putin’in ziyaretiyle beraber bu ilişkilerimizin ne derece olumlu yönde gittiğine dair bazı haberleri kamuoyu ile paylaşacağız. Nükleer güç, doğalgaz ve ham petrol alımlarıyla alakalı. Suriye üzerinde siyaseten mutabakat sağlamıyor olabiliriz ama bu enerji sektöründe ilişkilerin devam etmeyeceği anlamına gelmez. Her iki ülke buradan güçlenerek çıkıyor. Türkiye ile Rusya’nın kurumsal hafızası bir sıkıntıya yol açmayacak şekilde devam ediyor. Herhangi bir sıkıntı öngörmüyorum.” dedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş da Batı Hattı’ndan gelecek 6 milyar metreküplük doğalgaza ilişkin sözleşmelerin kuruma ulaştığını belirterek, pazartesi günü karara bağlanacağını kaydetti.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından düzenlenen OSB Enerji Zirvesi’nin altıncısı Kayseri’de yapıldı. Zirvenin açılışında konuşan Bakan Yıldız, Türkiye’deki enerji maliyetlerinin düşüklüğüne dikkat çekti. Türkiye’deki doğalgaz fiyatlarının AB üyesi 27 ülke arasında en düşük iki ülkeden biri olduğunu ifade eden Yıldız, “Bunun üzerindeki yüzde 1, yüzde 2’lik tasarrufa gidilmesini yadırgamamam ama büyük resme de bakmak lazım. Elektrik fiyatları 27 ülkenin elektrik fiyatları ortalamasından daha düşüktür. Yarım dolar daha ucuza ham petrol alan Avrupa ülkesi yok. Türkiye siyasi istikrarı ile sağladığı ortamın avantajını enerji sektöründe kullanıyor.” diye konuştu.

Ekonomi yönetimi tarafından hazırlanan yeni teşviklerin kapsamı genişletiliyor. Yeni Teşvik Paketi’nin kapsamına yerli kömür de giriyor. Yıldız, sanayicilere yerli kömür üretimi tavsiyesinde bulundu. Yıldız’ın verdiği bilgiye göre, yerli kömür kullanan termik santral teşvik kapsamına alınacak. Programdaki bir diğer konuşmacı da OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir idi. Özdebir, OSB’lerdeki doğalgaz kaynaklı sorunlara dikkat çekti. OSB’lerin dağıtım şirketlerinin taşeronu ve tahsildarı olmaktan kurtarılması gerektiğini belirten Özdebir, yatırımcıların mükerrer dağıtım bedeli ödemesini eleştirdi.