Rusya 24 ton mandalina daha Türkiye’ye iade etti

340

Türkiye’den Rusya’ya getirilen 24 ton mandalinada Akdeniz sineği bulunduğu gerekçesiyle geri gönderildi.

Rusya’nın Karadeniz kıyısı Novorossiysk kent limanında Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) yetkilileri Türkiye’den getirilen toplam 24 ton mandalina üzerinde özel sağlık taraması yaptı. Cihan’a konuşan Rosselhoznadzor Basın Sözcüsü Aleksey Alekseyenko, “Türkiye’den getirilen 24 ton mandalinayı kontrol ettik. Laboratuvar ortamında yapılan araştırmada Türk mandalinasında tehlikeli haşarat sayılan Akdeniz sineği tespit edildi. Bu nedenle 24 ton mandalinanın Türkiye’ye geri gönderilmesine karar verdik.” dedi.

Türkiye’den getirilen meyve ürünlerinde son zamanlarda sık sık böyle durumlarla karşılaştıklarına işaret eden Rosselhoznadzor Sözcüsü, “Bu ciddi sinyal. Bunların önlem alınmaması ikili ticari ilişkileri olumsuz etkiler. Biliyorsunuz bunların yaşanmaması için daha önce Rusya tarafı ek koruma mekanizmalarını uygulamak zorunda kalmıştı…” hatırlatmasında bulundu.

Türk kaynakların, mandalinaların geri gönderilmesini yalanlamasına da cevap veren Alekseyenko, “Kurumumuza bağlı FGBU Krasnodar laboratuvarında tüm işlemler ve istatistik bilgiler kayıtlı. Kuşkusu olanları bu laboratuarı ziyaret etmeye ve bilgileri incelemeye davet ediyorum” şeklinde konuştu. Rusya geçen hafta da 26 ton mandalinayı geri göndermiş, Türk makamları iddiaları yalanlamıştı.