Rusya'ya nükleerde Türk şirketler de ortak olmak istiyor

98

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, organize sanayi bölgelerinin nükleer güç santrallerine ortak olma talebini Rusya Federasyonu ile görüşeceklerini ifade etti.

Bakan Yıldız, yerli kömür ile elektrik enerjisi üretenlere bölgesel teşvik dışında yeni bir teşvik daha uygulanacağını duyurdu. Organize sanayi bölgeleri adına OSBÜK'ün (Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu) termik santralleri ihalesini girebileceğini dile getirdi.

Kayseri 6. OSB Bölge Zirvesi'ne ev sahipliği yaptı. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi METEM binasından yapılan toplantıya Bakan Taner Yıldız, EPDK Başkanı Hasan Köktaş, OSBÜK Başkanı Nurettin Özdebir, protokol ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış konuşmasını yapan Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkan Ahmet Hasyüncü, bölgelerin durumu ve sanayicinin beklentileri ile ilgili açıklamalar yaptı. Ardından konuşan OSBÜK Başkanı Özdebir, sorunları dile getirdi.

Bakan Yıldız, OSBÜK tarafından elektrik enerjisi ile ilgili dile getiren sorun ve taleplere şu cevabı verdi: "Nükleer güç santrallerine ortak olma talebinizi Rusya Federasyonu ile görüşeceğim. Ama Van'da görüştüğümüz gibi 6 milyar metreküp doğalgazı 'özelleştirin biz alacağız' dediğiniz olaya benzememelidir. O zaman 6 milyar metreküpten OSBÜK vazgeçmeseydi, şu anda 6 milyar metreküpün kontratına sahip olacaktınız. 5-5.6 milyar metreküpü kullanma garantisi alacaktınız. Bu ticaret. Kar etmek de var zarar etmek de. Kontrat sonrasında, rekabet ortamında BOTAŞ sizden daha ucuz ya da pahalı satabilir. Her birimizin ticaretinde bu kaide var. Kar etmek istiyoruz ama zarar da ediyoruz. Ben şimdi siz talep ediyorsanız, finansman maliyetleri, yatırım maliyetleri, sözleşme çerçevesinde talep ediyorsanız yerli ortak olarak OSBÜK'ü gösterir ve Rusya Federasyonu ile görüşürüz. Bunu söylüyorum."

Bu açıklama üzerine OSBÜK başkanı ve toplantıda bulunan bazı illerin organize sanayi bölgelerinin yönetim kurulu başkanları teklifi kabul ettiklerini dile getirdiler.